| italianulmov a întrebat:

Buna ziua. Nu stiu cum sa incep, dar am o problema destul de grava (cel putin pentru cei care au fost in situatia mea). De o perioada, ma doare foarte tare fundul si nu stiu ce este de facut. Mi-am pus o perna mai moale, insa ma dor muschii fesieri. Nu cred ca e coccisul, dar nu se stie. A inceput sa ma doara si putin sira spinarii si nu imi mai este confortabil sa mai stau in sezut, este frustrant. Cand stau in picioare, imi este cel mai bine sau cand ma duc la fotbal si fac alte activitati care nu necesita sa stau jos. Ce imi puteti recomanda, cu ce ati putea sa ma ajutati (un sfat, o idee), orice, caci as avea mare nevoie si as aprecia enorm? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca stai mult pe scaun, atunci trebuie sa folosesti o perna inelara care nu-ti lasa capatul coloanei vertebrale sa se apese.
In unele tari, asemenea inele fac parte din echipamentele obligatorii de protectia muncii, pentru cei care au munca sedentara.

Iti poti confectiona si tu un asemenea inel, cu cheltuieli minime si un pic de dexteritate (sau ajutat de cineva din familie, care stie sa coase cu ac si ata happy ):
Se ia un palton din stofa, abandonat, nefolosit.
Se desface din cusatura una din maneci (de la umar).
In maneca se inghesuie tot restul paltonului.
La sfarsit, se cos laolalta cele doua capete ale manecii umplute, astfel incat sa formeze un inel.
Inelul rezultat se pune pe scaun si se poate sede pe el. happy

Folosind inelul sus aratat pentru sezut, vei uita de dureri.

| Vântulalb a răspuns:

Nu e bine. Mai ales daca te doare si coloana. Mergi la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca e sciatica, posibil lombosciatica, asa au debutat și la mine durerile la început în fese apoi a tot urcat, apoi durerea o radiat către tot piciorul

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Mergi la doctor, iti va spune exact care e problema si ce poti face ca sa nu te mai doara.