| XYZsnick a întrebat:

Buna seara, am si eu o problema cu spatele, de cateva zile a inceput sa doar putin mijlocul, din cand in cand, foarte probabil pentru ca stau mult la pc, iar astazi dupa ce am facut niste flotari si am stat o ora pe scaun, cand m-am ridicat a inceput sa ma doara si sa simt o mica durere si cand respir la mijlocul spatelui pe sira spinarii. Tata a zis ca m-a tras curentul pentru ca am stat si pe jos. Va rog ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| georgianaanonim1 a răspuns:

Nu te speria. Ai racit. Te a tras curentu. Asa sunt si eu acum. fac cateva bai in sezut cu apa calda si vad ca a mai trecut.

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pentru PC recomand scaun tip ergonomic sau directorial, dai 700-900-1500 de lei dar merita, cauta sa aiba spatarul tare, inaltimea sa se potriveasca cu a ta si sa fie reglabila etc
Ai si aici cateva sfaturi:
https://recomandari-specialisti.ro/......u-coloana/
Ce ai tu acum o sa iti treaca, insa gandeste pe termen lung, statul la PC este cunoscut ca fiind un "distrugator" al coloanei vertebrale, foarte multe probleme cervicale si lombare se trag de acolo, datorita unei pozitii gresite, vicioase.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ar putea fi și din cauza poziției incorecte, insa mai degrabă, tind să cred că tatăl tău are dreptate. Încălzește niște apă (cît mai caldă, spre fierbinte), pune-o intr-un pet de 2litri și ține-o la spate, pe zona dureroasă (fie stai in pat, fie pe scaun/fotoliu). Chiar și cand stai la PC o poți folosi, dar trebuie să o ții strâns "lipită" intre spatele tău și spătarul scaunului). Ține sticla cu apă fierbinte și la nivelul ceafei și ai să vezi ce bine te vei simți.

PS. Decât un scaun directorial, mai bine ia-ți un scaun/fotoliu de masaj.winking
Sănătate!

| XYZsnick explică (pentru floresdemayo):

Ms ca m-ati calmat, aproape mi-a trecut happy
Ideea e ca nu m-am lovit pana la 21 de ani de curent.

| floresdemayo a răspuns (pentru XYZsnick):

Bătrånețea... ))

| Kevinn2000 a răspuns:

Eu îți recomand să mergi la medic dacă nu îți trece după ce vei face ceea ce a spus floresdemayo.