| anonim_4396 a întrebat:

numele meu este Cristi ( 29 de ani), si de circa 8 luni am o durere insuportabila in partea dreapta spate dar si in fata dreapta-piept. Mentionez ca sunt fumator dar fumez putin si nu constant.3 luni fumez si altele 5 nu.
Uneori ma doare si umarul drept.
E o durere, care uneori devine insuportabila.
Rareori durerea se muta si in pàrtea stanga, dar numai in fata.
Cand incerc sa apropii barbia de piept sau de clavicula simt o durere care ma,, seaca la inima,,. Nu stiu ce sa fac sa scap de durerea asta. Durerea e mai mare in spate, ca un junghi.
Am uramat un tratament cu antibiotice si unguiente ( diclofenat) dar si cu supozitoate dar nu s-a ameliorat mare lucru. Pe moment mai scadea durerea dar a 2-a zi aparea si era la fel de grea.
Va rog sa ma ajutati, daca puteti, sa scap de durerea asta insuportabila.
Va multumesc si va doresc sanatae.
Astept raspuns,. cu stima. CRISTI

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| arrriadna a răspuns:

Poate fi un junghi intercostal, o durere de pozitie, i intindere de ligament, o ruptura de fibra musculara (un firicel dintr-un ghem intreg de muschi)...

Pt linistea ta psihologica sa stii ca plamanii nu dor niciodata. Iar inima doar in anumite conditii "da semne" dar ea insasi, la fel, nu doare niciodata.

Terapeutic, punctele in care acuzi durerea sunt intre cele mai importante pentru starea de sanatate/ energizarea omului. Ce pot face pentru tine e sa te trimit la medic si sa iti fac cateva sedinte de reiki. Daca vrei da un mesaj.

| andre999 a răspuns:

Du-te la doctor crezi ca o sa-ti dam noi un diagnostic si tratament pe net. E bine sa nu te duci din orice c___t la medic dar asta nu pare ceva usor, ti-as putea dat o lista de boli care au simptome ca ale tale. Fuga la medic, ce mai stai nu ai plecat.