| BossulLeonidas2003 a întrebat:

De 3-4 zile am durere intercostala și țin sa menționez ca în prima zi m-a luat un junghi de nu mai puteam respira, a doua zi la tot asa, și a treia zi m-a luat acest junghi în piept (în stanga) de trei ori, și astăzi m-a luat decât o data spre seara care m-a ținut aproximativ 5-10 minute! Durerea când vine, vine în fata și puțin în spate, iar uneori ma ia și în partea dreapta dar e suportabila, în partea stanga junghiul îmi taie respirația și simt ca ma apasă ceva acolo! Va rog mult de tot cum pot sa scap de acest junghi? Sa răspundă cineva va rog frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Durerea intercostală poate apărea din mai multe cauze, te a tras curentul, te ai lovit junghiul acela este din cauza răcelii intercostale, nu sta asa mergi la medicul de familie care te va consulta, dar intre timp trebuie sa porti un corset ceva sa te legi in jurul coastelor sa le fie cald, si vei vedea ca usor usor va dispărea durerea si junghiurile. Îmbraca te si noaptea cand dormi cu halat de baie gros, sa te incalzesti in zona spatelui. Ce varsta ai? Sanatate multă.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Probabil, ai răcit. Ori te-ai îmbrăcat prea subțire, ori te-ai dezbrăcat de hainele groase când ai fost (prea) transpirat. Din nefericire, uite așa se întâmplă uneori.
Tu aveai nevoie de niște antiinflamatoare, contra durerii. Solicită la farmacie, întreabă ce îți recomandă, dacă refuzi să faci o vizită ma medic. Sunt și creme antiinflamatoare, dar nu cred că sunt suficiente. Sincer, ai nevoie de tratament.
Durerea trece și de la sine, însă după mult timp, nu imediat. Și poate reveni, dacă nu te îngrijești. Sănătate!