| Nazzi a întrebat:

Buna ziua! O intrebare in legatura cu tiroida. In urma cu 21 de zile mi-am facut niste analize,la ATPO aveam valorile de 34, 5 (normala este de 25 si este acceptata pana in 34 la politie unde am candidat),TSH-ul era normal, precum si restul analizelor. Ieri mi-am refacut analizele ca sa aflu ca ATPO-ul a crescut de aproape 3 ori mai mult,adica 86, 8,desi TSH-ul avea valorile la fel de bune ca data trecuta. Mereu imi variaza valorile la ATPO si nu stiu ce sa fac sau care este cauza,doctorii mi-au spus clar si raspicat ca habar nu au de unde si de ce,mi-au prescris niste medicamentatie care nu o sa faca o diferente enorme. Dânșii mi-au spus ca tiroida mea arata ca o tiroidita acuta,desi nu am tiroidita acuta. Mi s-a comunicat ca nu sunt bolnava, dar valorile acestea o sa ma declare inapta la vizita medicala. (P.S acum 21 de zile eram de 10 ori mai stresata decat sunt la momentul actual, credeti ca hormonii sunt de vina din moment ce trebuie sa imi vina perioada?)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu au nici o stresul si ciclul tau cu valorile tiroidei, fiindca toti care dau examen sunt stresati dar nu urca (sau coboara) valorile, atat de mult cum au urcat la tine.

Valorile tiroidei sunt generate de hormonii tai si glandele endocrine, iar MANCAREA care o mananci zi de zi este cea care modifica valorile.
Cat de sanatos mananci?

Inca ceva: ti-ai facut si o ecografie la tiroida? Sa vezi daca nu ai noduli sau altceva acolo?

| Floridori a răspuns:

In primul rand, hormonii sunt cei care influenteaza ciclurile menstruale si nu invers.

In al doilea rand, analiza ATPO nu se refera la o valoare hormonala.Aceasta analiza poarta numele de "Anti-TPO", adica anticorpi TPO (peroxidaza tiroidiana). Analiza detecteaza cantitatea de anticorpi ai peroxidazei tiroidiene, o enzima ce face posibil procesul de iodare al tirozinei.TPO nu are legatura directa cu TSH-ul, ci cu sintetizarea T3 si T4.

Valorile crescute sunt intalnite in cazul persoanelor cu disfunctii ale glandei tiroide (peste 90%), dar in cazuri mai rare, aceste valori crescute sunt prezente chiar daca glanda tiroida functioneaza in parametri normali.In cazurile mai rare, este vorba despre afectiuni reumatice.Nu este neaparat ca aceste afectiuni inflamatorii sa aiba simptome inca, dar exista oameni predispusi si care nu pot fugi de aceasta caracteristica genetica (de exemplu cei cu gena HLA-B27).

Imi pare rau ca nu te pot ajuta in privinta viitoarei cariere, dar mi-as dori sa te pot ajuta sa rezolvi acest mister al valorilor crescute, deoarece esti tanara si este important sa tratezi din timp, daca acesta ar fi cazul.
Daca doresti, cu mare placere iti voi raspunde oricarei nelamuriri si te voi indruma sa mergi la medic in cazul in care ai decide asta.

Numai bine!

| heavenf a răspuns:

Atata timp cat nu esti diagnosticat cu vreo tiroidita, fie ca e acuta autoimuna, fie cronica sau orice tip mai exista, nu ar trebui sa iti creeze o problema.
Daca nu ai nicio diagnosticare ca denumirile din acel tabel medical, poti sta chill.