| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua

Oare credeți ca am HPV de exemplu negi pe penis, nu am avut nici o data contact sexual, sunt foarte speriat, nu am nici un disconfort, de exemplu nici o durere sau vreo usturime, miercuri seară am observat, se vad foarte mici aceste punctulete pe penis sunt cam asa de culoare pieli și la varf este alb sau poate de la lunina de afara se observa ca sunt albe la vârf, îmi sunt pe glandul penisului nu pe cap, si doar cand întind pielea se observa mai tare si sunt albe daca te uiți cu ochiul liber sunt mici, de miercuri înapoi săptămâna asta nici nu am știut de ele nimic, ma puteți ajuta cu niște răspunsuri?

Am dat cu camera de la telefon cu zoom și pe cameră păreau mari acele bubițe, poate fi ceva normal sau este ceva nasol?

Acolo sunt situate unde sunt venele care se observa cu ochiul liber când decalotezi penisul în partea de jos în stânga, și câteva sunt și pe vene.

Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medic! Pe aici nu sunt medici si unii dau raspunsuri aiurea. Singura certitudine este ca este tratabil si absenta tratamentului poate da complicatii grave.

| Robert2526 a răspuns:

Trebuie sa te vada un medic, nu se poate diagnostica asa pe o descriere vaga a problemei. HPV e posibil sa ai, incidenta e extrem de mare la tineri. dar nu e motiv sa te sperii

| Mindfulness a răspuns:

Ce ai tu sunt papulele perlate peniene, sunt papule mici in forma de dom sau filiforme de culoarea pielii, localizate tipic pe santul coroanei glandului penian. Leziunile sunt aranjate circumferential in una sau cateva aglomerari. Nu se transmit sexual. Sunt benigne si nu sunt asociate cu o etiologie infectioasa. Nu ai HPV, este exclus având în vedere că nu ai avut nici un contact sexual.