| anonim_4396 a întrebat:

Pe 18.07 am facut hemoleucograma completa si cateva valori sunt putin peste limita.
WBC-15.0
LYM-13.0
NEU-81.5
MCV-97.2
MCH-31.9
PDW-8.0
Glicemie-76.0
TGO-20.0
TGP-19.3
GAMA GT-19.1
Creatinina serica- 1.01
Dupa aceste rezultate mi s-a spus ca am o infectie in corp si trebuie sa imi mai fac si alte analize.
Pe 20.07 am facut un examen de urina amintindu-mi ca acum 5 luni cand eram insarcinata aveam o mica infectie la rinichi dar nu am tratat-o fiindca nu puteam lua antibiotice. Dupa ce am nascut acum 3 luni prin cezariana, la o saptamana cand urinam ma ustura si ma durea burta insa nu m-am tratat.Cu cateva zile pana sa fac aceste analize am avut si o candida care am tratat-o cu nidoflor.
Rezultatul analizelor de urina din 20.07
Bilirubina-1mg
Urobilinogen-2mg
corpi cetonici-negativ
acid ascorbic-negativ
glucoza urinara-normal
proteinurie-30mg
hematii-negativ
pH-5
nitriti-negativ
leucocite-75 LEU
densitate-1.030
sediment urinar- rare epitelii plate, rare leucocite, foarte frecvent urat de na.
D-na doctor de familie mi-a zis ca sunt suspecta de hepatita dar stiam ca trebuia sa fie gama GT, TGO si TGP marite.
Sunt foarte stresata si nu gasesc pe nimeni sa ma lamureasca.Pana fac analizele de hepatita pe 1 august stau stresata.Multumesc
Va rog sa-mi raspunda cine stie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| s4a a răspuns:

Analiza urinei indica doua probleme. Proteinuria si prezenta leucocitelor sunt semnele unei infectii urinare. Valorile bilirubinei si urobilinogenului indica o disfunctie biliara sau hepatica, cel mai probabil litiaza biliara sau dischinezie biliara. O alta cauza ar putea fi hepatita B cronica (transaminazele sunt normale in primul stadiu), insa este doar o suspiciune pana la rezultatul analizei.