| LyonSoulz a întrebat:

Buna ziua!
Peste cateva zile o sa ma duc la un control oftalmologic in vederea completarii fisei medicale pentru Academia de politie, imi puteti spune va rog in ce consta verificarea, eu am miopie -1.5 la stangul si -1.5 la dreptul, credeti ca ar fi bine sa-mi iau si reteta oftalmologica in urma unui consult de acum cateva luni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. ar fi bine sa iei si reteta. Te vor verifica la vedere dar cu ochelari. Altfel risti sa pici. Te vor verifica la vederea la distanta si citit si la daltonism. La daltonism te pun sa vezi niste cifre in culori. Uite aici setul: https://discromat.wordpress.com/2007/07/05/plansele-ishihara/

| LyonSoulz explică (pentru Salontanul):

Multumesc frumos pentru raspuns!

| Salontanul a răspuns (pentru LyonSoulz):

Multumesc si eu pentru apreciere.