| ionnik a întrebat:

Astazi am fost la un control oftalmologic si sunt diagnosticata cu miopie. Doctorita a spus ca am miopie mica. La stangul am -0.75 iar la dreptul -1.
Am 16 ani si am auzit ca miopia nu stagneaza... imi este teama sa nu mi se mareasca dioptrile. exista sansa sa nu-mi mai creasca dioptriile sau sa mi se corecteze vederea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dioptriile iti vor creste in timp. Lent daca porti corect ochelarii, repede daca ii mai "uiti".

| micurutza2005 a răspuns:

Cred ca miopia e specifica copiilor asa ca daca porti ochelarii corect si cat trebuie o sa se corecteze mai repede si poate o sa reusesti sa renunti la ochelari in timp dar asta la indicatia medicului nu de capul tau sa faci si daca nu iti soliciti mult ochii la calc.sau alte lucruri de astea poate reusesti sa nu maresti dioptriile dar nu cred ca se vor marii, trebuia sa fi mai repede descoperita cu miopia si era mai usor de corectat in clasele primare trebuia sa te vada cineva ca ai probleme si acum poate nu mai erai cu ochelari la 16ani, dar nu dispera nu e foarte tarziu nici acum sa te corectezi.succeshappysi oricum ochelarii sunt la moda areti mai altfel cu ei, sau sunt lentilele de contact dar acelea trebuie sa respecti foarte strict igiena cum le folosesti sa nu faci infectii la ochii din cauza ca nu respecti igiena cand folosesti lentilele e mai complicat sa le tot pui si sa le scoti seara dar nimic nu e imposibil totul se rezolva.

mira
| mira a răspuns:

S-ar putea sa nu mai creasca la aceasta varsta. Miopia nu se poate vindeca. Tine de o anumita anomalie a ochiului, de o anumita configuratie.Citeste mai multe la Sfatul medicului.

| Sinedd a răspuns:

Sa ti se corecteze vedere?! Nu, poarta ochelarii si o sa-ti treaca doar peste cativa ani. Alegeti o rama vizibila fetei tale, si gata.
Daca nu porti ochelari ai sa devii si mai chior.

| Alexandra_7864 a răspuns:

Draga Ioana daca asa te chiama.Si pe mine ma cheama la fel.Si eu am fost acum o luna la oftalmollogie la cel mai bun medic in tara.Asa s-ar zice. Daca porti ochelarii nu o sati mai mareasca dioprtiile dar cu siguranta o sati corecteze vederea.Problema e ca trebuie sai porti in permanenta.Sa nu te gandesti ca ti-ar sta urat sau ceva de genu pentru ca si eu am zis l fel dar nu e asa. Ochelarii iti dau un soi de inteligenta si de feminitate aparte chiar.Asa ca stai linistita iti spun sgiur ca intr-un an sau 2 sau poate mai putin o sa scapi de ochelari!:*

| Aishaa a răspuns:

Si eu am miopie de la varsta de 6 ani parca. Poarta ochelari. Poarta-i in permanenta si vederea ti se va corecta. La 18 ani daca poti sa iti faci operatie cu laser ca sa numai porti ochelari. Nu stiu prea multe amanunte, o sa ma informez cand o sa trebuiasca.