| DarKJoKeR a întrebat:

Astazi am fost pentru prima data la un control oftalmologic, deoarece am observat de ceva timp ca am probleme cu vederea.
In urma unor teste, am observat ca cu dreptul vad destul de prost. Adica nici macar cu lentilele nu reuseam sa vad literele bine. Daca ma concentram pe ele mi se intuneca vederea[asta doar la ochiul drept].

Cu stanga vad mult mai bine deci.Cu toate astea cica mi s-au stabilit dioptriile : -0, 25 pentru dreptul si -0, 50 pentru stangul.Nu inteleg de ce pentru stangul e mai mare din moment ce cu stangul vad mai bine.Sau citesc eu gresit dioptriile?

Posibil sa fie o greseala a lor?

P. S: Cu intunecatul vederii cum ramane la ochiul drept? ca nu mi-au pus o lentila sa vad bine, ci doar au lasat asa, intrebandu-ma daca vad bine cu amandoi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| ella_3873 a răspuns:

Iti recomand sa consulti si alt medic...