| Jigokunokishi a întrebat:

Poate ca intrebarea mea este cam stupida, dar na : Ajuta la ceva sa te speli pe dinti in afara faptului ca nu-ti miroase gura si ca indepartezi in mare ramasitele depuse pe dinti? Am fost la sptal si am auzit un doctor ca-i spunea unei rude ca degeaba si spala pe dinti... Te ajuta impotriva cariilor semnificativ sau e doar asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Depinde la ce canal de stiri te uiti.
La reclama de la colgate asa se spune.

Cand intra si altii pe fir, care explica ca alimentatia cauzeaza cariile, si ii dau ca exemplu pe africani care au dintii foarte ok si nu se spala niciodata pe dinti, incepi sa vezi lucrurile un pic sub o alta lumina.

Deci, depinde ce vrei sa crezi... Eu am inteles ca ajuta pana in 15-20% maxim, in conditii normale de sanatate.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, te ajuta semnificativ impotriva cariilor. Eu am trait pe pielea mea cel mai bun exemplu: fiindca am un reflex de varsatura foarte activ, inconstient, evit sa-mi bag periuta de dinti prea adanc in gura. Asa am ajuns ca toate maselele de minte sa fie cariate in jumatatea posterioara, fara sa am alta carie la dintii la care ajung regulat cu periuta.

| mgtow a răspuns:

Inlatura bacteriile dar la astia mai batrani cum nu prea merg la dentist li se complica situatia. La 6 luni trebuie facuta o vizita.

| Lawliet14 a răspuns:

Cariile sunt cauzate de placa bacteriana ce descompune zaharurile in acizi. Si carbohidratii (paine, cartofi, etc) si bauturile acidulate produc placa bacteriana. Deci e recomandat sa te speli dupa fiecare masa, in rest impotriva bacteriilor si pentru o respiratie fresh. Si bineinteles, mai exista si tatru de exemplu, care este rezultatul mineralizarii placii bacteriene. Nu ti-as recomanda un experiment personal in care sa observi evolutia cariilor cu sau fara pasta de dinti folosita. Se dezvolta rapid fara, daca nu ai mers din timp la dentist iti pierzi dintii. Iar un implant, adica un dinte nou pus in locul celui extras care nici macar nu este natural, costa foarte mult. E bine ca intrebi, nu depinde de rudele noastre ca noi cei mai tineri sa ne schimbam mentalitatea. Exista atatea surse de informare la ora actuala. Eu merg trimestrial, adica de tri ori pe an la medic stomatolog. Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doctorul acela e cam aerian.
Te ajuta în mai multe privințe : previne apariția cariilor, îngălbenirea dinților, a infecțiilor etc.
Dacă vrei dinți gălbui, nu te spăla :p
Am cunoscut multe persoane care nu se spala, și mă lua greața când vedeam ca aveau dinții mați de la mâncarea de pe ei. Dinții albi și lucioși sunt cei mai frumoși.