| Bodu90 a întrebat:

Preinfarct sau altceva?
Aseara de pe la ora 22 "m-am trezit" cu o durere profunda la nivelul pieptului (care se mainfesta identic cu durerea pe care o ai in piept cand alergi foarte mult afara pe o vreme friguroasa din cauza aerului rece). Pe la ora 11 am decis sa ma pun sa dorm din cauza durerii cu speranta ca imi va trece, dar pana la ora 2:30 m-am trezit cam din jumatate in jumatete de ora din cauza durerii. La ora 2:30 satul de durere (parca ma luase si o arsura in capul pieptului) m-am dus la bucatarie si am incercat "sa sting" durerea cu o cana fierbinte de lapte cu miere, iar arsura cu o ligurita de bicarbonat. Cam pe la ora 3:00, cand inca ma durea, am adormit si m-am trezit dimineata fara nici o durere (ba chiar uitasem si mi-am adus aminte tarziu).
Ziua de ieri, inainte de problema mentionata a decurs cu o plimbare de 30 minute, dupa care am plecat la facultate unde am avut sportul, am facut incalzire cam 30 minute dupa care 1:20 de minute am jucat baschet si badminton (mentionez ca nu e prima data cand fac lucrul asta si niciodat nu am avut vreo problema, singuara diferenta ar fi ca e prima data cand depun efort dupa aceste sarbatori pe care "le-am cinstit" cum se cuvine, cu tote bunatatile specifice, multa lenevire si cateva kilograme in plus), dupa ce s-a terminat modulul de sport, imediat am iesit afara in aer rece. Dupa ce am venit de la facultate (pe la ora 18:00) am mancat putina toba, 2 felii de branza topita si un pic de sunca, si am mai mancat la ora 20 o felie de cascaval si am baut un pahar de sana.
Am de gand sa-mi fac o electrocardiograma si un set de analize, dar as vrea sa stiu ce parere aveti de spre simptome.
Din cate am cautat pe net nu prea se incadreaza la preinfarct (durerea nu dureaza mai mult de 15 minute, ai furnicaturi la umar si mana stanga si transpiratii, eu nu am avut nici una din astea).
Multumesc celor care au reusit sa citeasca "tot ce am avut pe inima" si astept raspunsuri cat se poate de serioase!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu seamana deloc cu durerea de preinfarct (care trebuia sa nu te lase sa dormi si sa fie agravata de alimentatie), ci mai degraba ai avut reflux gastro-esofagian acid. Adica acid din stomac s-a intors, in timpul somnului, in esofag si te-a ars foarte rau. Cel mai adesea au aceasta problema barbatii tineri, usor supraponderali si care se alimenteaza prost (tu ai mancat seara niste chestii aiurea, in afara de sana, si nu ai mancat nimic gatit, sanatos)/

| tyana a răspuns:

Depinde cati ani ai. Durerea in infarct nu apare intodeauna "ca la carte"dar nici nu cedeaza la lapte cu miere.
Insa daca a cedat la lapte(desi nu e deloc bine ca l-ai baut fierbinte), bicarbonat, ma gandesc ca mai degraba aciditatea stomacului ti-a creeat probleme.Toba cu sunca, branza topita si cascavalul nu sunt cea mai grozava combinatie pentru o cina. Poate ai si un reflux si din cauza asta ai simtit durerea si arsura pana in piept.
Mergi totusi la medic si vezi ce iti spune.Sanatate multa!

| Anddrea a răspuns:

Nici vorba. Cum ai spus si tu, preinfarctul are alte simptome.
Iti poti face niste analize ca sa fi linistit, dar sunt convinsa ca nu ai nimic grav. Nu ai mai facut efort de ceva timp si de aceea. Nu`ti face griji.

| abc_5716 a răspuns:

Nu cred ca este vorba de preinfarct.sh mai e sh durerea maini stangi(chiar insuportabila)

inainte sa faci electrocardiograma fa`ti un set complte de analizebig grin... poate iti va trebui un regim pentru kg in puslaughing

sper ca ti-am fost de foloshappy

| Sanziana88 a răspuns:

Intr-adevar, poti avea mai mult de un preinfarct fara sa stii. Citeste aici mai multe: http://www.simptome.org/preinfarct-angina-pectorala-simptomele