| Radandam a întrebat:

Cum se manifestă infarctul miocardic? am adormit pe la 22:40 destul de devreme, si m-am trezit la 1:40 sa ma duc la baie, ma trezisem cu intepaturi de inima, dureri ale inimi.Ca simptome respiram mai greu,nu am avut transpiratii,ma durea cotul,gen simteam ca o usturime in cot,degetele de la mana nu cred ca erau amortite,sau nu stiu,la ce frica am avut,m-am pus in pat si am stat ridicat mai sus cu perna, am baut putina apa si parca a trecut dupa aproape o ora stresul ca as face vreun preinfarct, dar dupa o ora tot ma mai durea asa inima.In fine, am 18 ani,nu fumez,nu beau bauturi alcoolice,dar cu alimentatia,nu consum fructe,mananc dulciuri,si cam tot ce e din comert,mezeluri,prăjeluei,tin sa mentionez ca in ziua aia ma durea in partea abdomenului spre stanga, probabil durerea venea dinspre stomac spre inima, n am idee.Dar stiu ca in ziua aia ma durea burta spre stanga. Dupa o ora si 10 minute stau si va scriu voua pe TPU????,puteti sa ma ajutati cu un sfat,ce credeti ca ar fi? Credeti ca pot face un preinfarct? si daca vine din cauza unui reflux din zona stomacului nu poti face infarct, nu? Sunt speriat, am doar 18 ani...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un preinfarct se manifestă altfel.
Dar dacă ai avut aceste simptome, le poți relata unui medic, și apoi să faci un EKG. E mai sigur așa, decât să te iei după păreri de pe TPU.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu zic sa stai linistit, la varsta ta si la stilul tau de viata e mai probabil sa te loveasca un elefant in drum spre scoala decat sa faci un infarct. De la 40 ani incolo sa iti faci griji de infarct. Au fost cazuri si cand oamenii au facut pe la 30 dar aveau un stil de viata foarte haotic.
Tu cu siguranta ai o anxietate care iti provoaca aceste simptome, mai specific ai ipohondrie (cauta pe net despre asta), dar o sa uiti de ea si o sa iti treaca toate aceste simptome. Toti suntem ipohondrici cateodata.