| steelshop100 a întrebat:

Buna ziua s-ar in ajutoru vostru cu o problema am fost diagnosticat cu nistacmus la ambii mi-a dat doctora sa port ochelarii cam din aprilie.eh tot acest timp din aprilie pana in septembrie i-am purtat pe nas si in tot acest timp m-am uitat cu ochii peste ochelarii si nu prin ochelarii si acum ochii au inceput sa imi tremura si cand vreau sa ii inchid ma dor imi dardaie de numai pot si am impresai ca s-au ridicat sus ...si imi da senzatia ca am fruntea rupta de gura.si nu am asa o imagine clara.se duc in stanga ce pot sa fac in situaita asta? si acum chiar daca ii port normal tot nu scap de senzatia asta.ca s-a format ochiul sa se uite in sus si imi da senzatiile aste si simt ca imi ies ochii din orbite

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Earthquake a răspuns:

Prima data stabileste de ce natura este nistagmusul..adica fiziologica sau patologica... fiziologica pe seama unei paralizii la nivelul urechii interne, iar patologice in urma unor boli cum ar fi chiar scleroza in placi sau leziuni oculare! Eu zic ca fara interventie chirurgicala, e greu sa rezolvi problema, iti urez multa sanatate!

| bebewabbit a răspuns:

Deci cu ochelarii nu ai ce face, presupun ca ai fost la un oftalmolog Du te mai repede la un neurolog caci sunt multiple probleme grave care pot genera nistagmusul si care necesita tratament NEUROLOGIC in nici un caz ochelari Deci cat mai repede ca problema netratata se poate agrava cu cat astepti mai mult