| Alexandru1oo a întrebat:

Buna ziua am si eu o mare problema si v-as fi foarte recunoscator daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi iata ce am facut am fost diagnosticat cu nistacmus la ambii ochii e vorba de un joc foarte mic si a trebuit sa port ochelarii un an de zile cam din aprilie 2011 pana in ianuarie 2012 eh din tot acest timp am facut prostia de i-am purat pe varfu nasului si in tot acest timp eu m-am uitat peste ei cred ca mi-am fortat vreun nerv ceva al globului ocular din ce am citit eu pe net si acum ma simt foarte prost imi da niste senzatii foarte urate parca ochii nu ar fi concomitenti cu gura de exemplu vorbesc cu cineva si ochii mei se uita in alta parte si am o mare problema ca numai pot inchide ploapele nici cand vreau sa citesc ceva sa duc privirea in jos si cand vreau sa ma culc am mari dureri de ochii si de cap ca nu mi se inchid ploapele le inchid fortat pe jumate si imi tremura de numai pot sadsi mai imi dao senzatia foarte urata cum ca as fi avut fruntea `dezlipita de gura ` si sincer sa va zic numai pot merge nici pe strada parca toata lumea ar fi egala si eu as merge cum s-ar zice cu fruntea sus ce sfaturi puteti sa imi dati pentru ochii sau unde sa ma duc? o clinica buna sau un oftalmolog bun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca si la un neurolog. Nistagmusul poate fi determinat de o problema neurologica. Desi senzatiile tale sunt cam bizare si indica o componenta psihologica, intai un oftalmolog si apoi un neurolog si abia apoi un psiholog. O clinica foarte buna de oftalmologie in Bucuresti este clinica Oculus (undeva in Floreasca)