| AnnabellaBB a întrebat:

Bună ziua. Sâmbăta am fost operata de ruptura de chist ovarian și apendicita. Operația a durat 1h30. După revenirea din anestezie, am avut o tusa ușoară. Am început sa tușesc ușor în fiecare zi, pana azi dimineață când am tușit cu sânge. Este normal asa ceva? Eu zic ca e normal, sunt într-un spital din Germania. Nu mai rezist, simt ca clachez. Am antibiotic intravenos. Analizele nu sunt bune, ei zic ca e normal după operație. Ieri mi-au făcut CT abdominal, a ieșit super, dar ei cum pot spune ca e normal dacă nu îmi fac o raza? Sunt disperata. Am și tahicardie pe baza de stres. Tensiunea e buna 120/80, puls 119

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, tusea se datoreaza tubului de la anestezie, care ti-a iritat gatul. Este normal sa ti se intample asta, dupa operatie.
Daca ai avut cateva firisoare de sange cand tusesti, este posibil sa fie tot de la gatul iritat.
Daca scuipi sange sau tusesti cu mult sange, asta nu este bine si urgent chemi medicul si le arati batista, cu mult sange.
Nu ascunde asa ceva si sa nu-ti fie rusine sa le spui, ca viata ta este mult prea importanta.
Antibioticul isi face efectul i calmantele care ti le dau ei.
Cred ca esti pe maini foarte bune si trebuie sa te linistesti, ca esti sub observatia lor
Sanatate maxima!

| AnnabellaBB explică (pentru Violleta2022):

Nu am scuipat foarte mult, dar clar m-am speriat deoarece nu am mai pățit asa ceva după operație. Ei au spus că e normal și sa nu ma sperii pentru ca în 2 3 zile, ma voi vindeca. Nu mai știu ce sa cred. Acum am o infecție urinara, E. Coli, de aceea iau tratament. În 11.02. 2020 am fost operata de pietre la rinichi. Mi-au pus un stent, dar am revenit la spital deoarece am început să mă simt rău. Aveam infecție cu Klebsiella pneumoniae luat din spital. Am fost tratata cu antibiotic intravenos, m-am făcut bine, dar 3 zile a durat distracția și m-am întors la spital. De data asta, la cel mai bun spital din Duisburg. Sper sa ma recuperez, nu mai știu ce sa zic. Sunt terminata psihic. Din 10.02. Stau numai prin spitale

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Citeste-ti mesajul din mesagerie, te rog. Ti-am scris acolo.

| Violleta2022 a răspuns:

Oare ce a patit fata asta? ma sperie tacerea ei... sper sa fie bine si sa fie externata.

Annabella, daca vezi mesajul asta, scrie-ne si sune-ne cum esti!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tensiunea este bună, analizele sunt bune, medicii sunt buni. Acel firicel de sânge nu are legătură cu operația. Dacă ai avea probleme, te-ar băga la terapie intensivă. Dacă ești acolo pacient obișnuit, îți vei reveni. Corpul luptă să repare zonele care au fost tăiate. Curaj și încredere în tine. Neliniștea consumă din energia ta. Dacă te liniștești, te vindeci mai ușor.

| AnnabellaBB explică (pentru sadrian46):

Analizele sunt groaznice

| sadrian46 a răspuns (pentru AnnabellaBB):

Foarte rapid, poți face dietă acasă.
Apoi pur și simplu, dacă ai bilet de trimitere pentru internare, trebuie să te interneze, că doar nu te poate lăsa afară. Boala trebuie tratată.

| AnnabellaBB explică (pentru sadrian46):

Nu înțeleg ce spui. Ai citit ce am scris? Eu sunt în acest spital de vineri. Sâmbăta m-au operat. Nu știu despre ce trimitere vorbesti

| sadrian46 a răspuns (pentru AnnabellaBB):

Am încurcat răspunsurile.
Dar eu am citit greșit că analizele sunt bune.
Atunci ai o șansă.Ț
Dta te concentrezi pe boală.
Să te concenntrezi pe vindecare.
Așa te poți vindeca.

| doctorandus a răspuns:

Dap, daca e spital public, te vor externa cat mai repede cu putinta, ca un pat de spital costa mult si trebuie sa dea socoteala asigurarilor.

| AnnabellaBB explică (pentru doctorandus):

Țin sa precizez ca am asigurare, locuiesc aici de 2 ani și sunt prin spitale de vreo 2 săptămâni. Plătesc doar 10€ pe zi

| GabiDumitrescu a răspuns:

Relaxeaza-te, ca daca erai in Romania probabil chiar aveai motiv sa fii disperata. Sau nu mai erai disperata, ca erai moarta. Nu stiu de ce a timpit netul asta atita lume de au impresia ca doctorii sunt niste neica-nimeni de pe strada care nu au habar ce fac... ai incredere in doctori, calmeaza-te. Multa sanatate!

| AnnabellaBB explică (pentru GabiDumitrescu):

Azi dimineață au venit cca 6 doctori sa vadă cum ma simt. Nu știu ce sa cred. E normal asa ceva? Asta era întrebarea mea

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AnnabellaBB):

Daca erai in Romania veneau 6 sa te vada doar post-mortem daca iesea panarama prin presa... Presupun ca e normal, banuiesc ca nu erau toti de aceeasi specialitate. Nu ai cu cine discuta acolo? Ma gindesc ca asta ar fi solutia cea mai de bun simt. "Herr doctor, was ist los?"

| AnnabellaBB explică (pentru GabiDumitrescu):

Am întrebat, au zis ca e normal? Toți erau doctori chirurgi. 2 dintre ei, m au operat

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AnnabellaBB):

Aha, pai atunci e normal. Relaxeaza-te.

| WhiteLife a răspuns:

Subscriu și eu, e foarte posibil sa fi avut gatul sensibil și tubul sa te irite mai mult decât e normal. Nu te grăbi să iei tratament pentru tuse, îți va trece în câteva zile. Dar tine cont că organismul tau e mai slăbit, ai răbdare.

| Dandinelle a răspuns:

Legat de Spital, nu uita ca in Germania, ei trebuie sa se comporte frumos cu tine. si nu invers. Tu esti in spitalul respectiv si ei trebuie sa ofere serviciile tie intr-un mod profesional. Si eu am fost internata cu operatie si am ramas socata de cum se purtau cu mine, si sirul de doctori care m-au vazut, asistentele dragute si ajutatoare.
Daca simti disconfort, sau ai ceva care te sperie pe moment, suna asistenta si arata-i, spune-le clar si raspicat, daca-ti este greu in germana, vorbeste-le in engleza, majoritatea inteleg asta, (eu dupa operatie foloseam google translate pe voce ca sa pot vorbi, deoarece am avut operatie in zona nasului, si au acceptat si asa). Daca durerile sunt prea mari, de asemenea vorbeste cu asistentele sau doctorii, ca nu poti dormi etc. si-ti pot mari doza. Nu uita ca tu esti clientul aici.
Mi s-a explicat ca in trecut au fost multe procese in care spitalul si casa de asigurari erau implicate deoarece nu se purteau frumos cu pacientii si pacientii platesc asigurarea medicala. Asa ca fiecare spital incearca sa se asigure ca pacientii pe care-i au sunt tratati bine. Daca nu, ii poti da in judecata, o sa vezi la externare ca o sa primesti niste chestionare in care sa-ti spui parerea despre spital, doctori, asistente acolo.

| AnnabellaBB explică (pentru Dandinelle):

Am mai fost internata in spital aici. Nu e problema limba, ma enervează ei, doctorii. Sunt cam duși cu pluta. Se poarta frumos, n ai ce sa zici. Dar nu prea știu medicina. Părerea mea. Maine plec acasă. În final. După 3 săptămâni de suferinta

| Violleta2022 a răspuns (pentru AnnabellaBB):

Sanatate maxima!