| Joanne0108 a întrebat:

Bună ziua! Se poate face donare de sânge dacă iau anticoncepționale?
Ex: Duphaston

Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Cu exceptia faptului ca Duphaston NU sunt anticonceptionale, ci fix opusul, adica progestative, da, poti dona sange daca nu esti insarcinata.

Multa sanatate!

| Joanne0108 explică (pentru Floridori):

Eu am fost la medic si mi-a zis clar ca imi da contraceptive pentru a regla ciclul menstrual, dar m-a intrebat dinainte daca vreau unele care sa faciliteze sarcina sau nu, eu i-am zis clar ca nu.

| Floridori a răspuns (pentru Joanne0108):

Nu am cum sa stiu in ce mod a decurs discutia, dar repet, Duphaston este progestativ.
Printre tratarea altor afectiuni, este folosit in tratamentul femeilor care doresc sa obtina o sarcina (factori diversi ce cauzeaza infertilitatea), sau care deja sunt insarcinate si prezinta risc de avort spontan.

Nu este necesar sa ma crezi pe cuvant.Este suficient sa citesti prospectul sau/si sa ceri opinia altui medic pe acest subiect.

Daca doresti sa eviti o sarcina, foloseste protectie, deoarece Duphaston NU este un anticonceptional.
Daca doresti sa imi urmezi sfatul sau nu, este alegerea ta, dar eu sunt cat se poate de sincera si iti dau o informatie corecta.

Numai bine!

| Annasicamy a răspuns:

Nu cred că are legătură, nu contează ce treabă are sângele tău cu faptul că te protejezi