| sweetys a întrebat:

Bună! Nu am donat niciodata sânge și as vrea sa o fac, dar am câteva nedumeriri și pe net găsesc informațiile vag sau mituri, deci dacă cineva a donat vreau sa îmi răspundă din propria experienta și nu din auzite. 1) De mâncat sau de băut apa ai voie înainte de donare, cu cât timp? 2) Lucrez într-un mediu în care se depune efort fizic mediu și momentan nu am cum sa îmi iau zi libera, exista șanse sa mi se facă rău la muncă? 3) Cantitatea de sânge donata este standard sau poți sa donezi și mai puțin?
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste aici ca sa nu te mai iei dupa parerile fiecaruia: http://bit.ly/2Oxmcmg

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. De mâncat, nu.
2. Dacă nu ai voie la zi liberă, în funcție de situație, prezența ta
la centrul de donare poate dura mai multe ore. De ieșit, te lasă să ieși?
3. Standard.

| alina2k18 a răspuns:

Da, mananca bine inainte de donare, oricum iti ia glicemua pe loc, apa te pune sa bei si acolo mai ales daca ai hemoglobina maricica, pe mine nu ma lasa medicul sa ma duc la donare daca nu beam in cabinet toata sticla de 500ml.
Da, exista sanse sa ti se faca rau daca depui efort fizic.
Cantitatea e standard, 450ml plus vreo 20 ml de testare.
Sper ca te stii cu vene bune.
Du-te bine odihnit nu stat la seriale pana la 2dimineata.

| Werrich a răspuns:

1. Da, ai voie sa bei apa si sa mananci inainte si dupa donare, cu exceptia cafelei in acea zi si a bauturilor alcoolice cu mai putin de 24 de ore inainte de donare.
2. Dupa donare, stai 20 minute intins acolo si primesti o tableta efervescenta cu gust de portocale/ pahar de apa cu zahar.
3. Cantitatea de sange de 450 ml este standard, se cantareste exact.

| liliana77any a răspuns:

Ai voie sa bei apa si cafea pentru a putea fi fluid sangele si a recolta mai usor cantitatea corespunzatoare.
In princpiu este standard dar poti discuta la centru mai multe informatii.

| vasile2222 a răspuns:

Ca fapt divers - de ce vrei sa donezi?

| FreddieM a răspuns (pentru vasile2222):

Buna intrebare amice. Dar nu cred ca e roman.