| STEFANPARASCHIVA a întrebat:

stie cineva cât timp sunt valabile analizele medicale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Din cate imi aduc aminte sunt valabile 6 luni.

Toate cele bune.

| kitykity a răspuns:

Stim foarte bine ca este mai ieftin si mai benefic pentru organismul nostru sa prevenim boala decat sa o tratam. Pentru a preveni orice afectiune, primul pas este efectuarea de analize medicale periodice, macar un set complet de investigatii anual, iar, in caz de simptome suparatoare, suplimentarea acestora cu analize specifice indicate de catre medicul specialist.

In Romania, orice cetatean asigurat al CNAS (Casa Nationala de Asigurari de Sanatate) are dreptul legal la efectuarea unei serii de investigatii de laborator in mod gratuit (legea 95/2006).Pot fi valabile pana un microb patrunde in organism.

| Aliiinaa a răspuns:

Pot fi valabile chiar si o zi, pana cand un microb patrunde in organism.