| OSLOMELBOURNE a întrebat:

TPU! Rezultatele la analizele astea: screening infetios-markeri virali hepatita B,C, Quantiferon, sunt valabile doar o perioada de timp? Adică trebuiesc iar repetate analizele astea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| AdelinaC a răspuns:

Depinde in ce context le faci. Daca esti deja infcetat si monitorizezi raspunsul la tratament trebuie repetat asa cum zice medicul infectionist, o data la cateva luni.
Daca esti angajat intr-un mediu in care esti expus la astfel de infectii, ar fi bine sa repeti macar o data pe an sau daca se intampla sa te intepi in ceva.
Daca faci doar pentru tine, au iesit negative si nu ai alte boli, le repeti doar in cazul in care suspectezi ca ai putea avea, de exemplu daca ai contact sexual neprotejat cu cineva, daca te intepi in ace folosite, daca ai contact cu sangele cuiva infectat