| Botos_Adi_1980 a întrebat:

Buna ziua sunt Adi si am 15 ani
Ieri adica sambata am iesit cu prieteni in oras am baut jumate de sticla de bere am ajuns acasa jumate de litru de palinca dupa am mai baut un hell si am vomitat si ma simt foarte rau dureri de stomac si in gat simt voma si nu pot manca cine m-ar putea ajuta sa scap de aceste probleme maine am evaluare pe tara. Si daca se poate sa ma fac bine pe maine
Multumesc Anticipant!
Funda sfatul care ma face bine!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lilianaadelina a răspuns:

Incearca sa mai vomiti ca sa elimini toxinele
hidrateaza-te cu ceai
mananca paine prajita sau covrigi uscati
si sooomn

| Botos_Adi_1980 explică (pentru lilianaadelina):

Aceste sfaturi chiar au dat rezultate foarte bine

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ti-ai dat primul examen de evaluare din viata. Asta e rezultatul! big grin
Maine iti vei da seama si de ce mai ai in cap, in afara de bautura... tongue

| Violleta2022 a răspuns:

Unde iti sunt parintii? Tu nu esti supravegheat?
Cum sa bei alcool cand poti intra in coma alcoolica la varsta asta?
Ficatul tau a primit un soc si zi mersi ca nu ai intrat in coma alcoolica.
Bea ceaiuri multe si culca-te!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Jumate de litru de palinca? Asta inseamna ca ai fost aproape de coma... si clar ai o intexicatie cu alcool. Asta e, cu evaluare, inveti de mic ca alcoolul poate distruge viitorul... da macar ai fost cool cand ai baut

| Kogaion a răspuns:

Sa nu mai combini niciodata alcoolul cu energizantele, iti bubuie inima daca intreci masura. Miramas sa fii baut jumatate de litru de palinca, dar in fine, durerile sunt de la prea multa bautura, vomita cat poti de mult, bagati degetele pe gat si incearca sa vomiti cat de mult posibil, bea zeama de varza sau ceva acru. Data viitoare cand mai bei, incearca sa nu mai amesteci nici bauturile, daca te-ai apucat de bere, bei doar bere, nu o mai dai si pe altele, ca te faci praf si renunta la energizante!

Răspuns utilizator avertizat
| Andreei555555 a răspuns:

Bă inteleg că ai băut bere, dar jumatate de litru de palincă? Aia se bea cu păhărelul nu ca disperatu' jumatate de litru'. In fine ce pot ză zic, mănânca pâine prăjită, vomită absolut tot până nu mai ai deloc ce să vomiti iar bagăte-n pat si roagăte să te faci bine până mâine. Si eu sunt in clasa a VIII-a dar eu maș fii îmbătat dupa ce aflam rezultatele nu inainte de a da examenul.

| Stefan_Stefan_2002_hEqU a răspuns:

Man, te-ai îmbătat mangă, așa se întâmplă când te înveți, tatăl cumnatului meu făcea la fel când era tânăr, și a murit din cauza asta acum câțiva ani(la 60 de ani), a avut probleme cu inima, vezi că această combinație de băutură te poate omorî, eu am 16 ani, beau numai la petreceri (puțin wiskey daca e în jumătate de pahar de palinca și o țin numai pe suc,apă și energizant),eu îți recomand așa, vomiți tot ce ai in tine,daca nu mai vomiți îi bine, te duci in beci și bei moare de varza, apa aia in care sta varza la murat și te pui la somn, îți trece, fara panica man, alta data nu mai face așa.