| anonim_4396 a întrebat:

Eu sunt alcoolic sau nu sunt? Că nu pot să înțeleg :
De exemplu am și luni întregi în care nu beau nici o bere nimic, dar am câte o zi cârnd mă întâlnesc cu mai mulți prieteni când beau de sting.

Pt mine a fi alcoolic înseamnă să beau în fiecare zi! Sau am înțeles eu greșit!?

Am avut și ani intregi în care nu am băut nimic.

Dar câte o dată beau de exemplu in decurs de 12 ore cât ține la noi rock-ării un grătar :
2 sticle de Jack Daniels + 6 litri de cidru + 1 litru de bere stela artoar + 1 litru de pălincă de 70* tărie + 1 litru de șpriț

Apoi iar mai trec luni intregi in care nu beau mai mult de 2 beri la jumate in medie / lună

Care e treba cu a fi alcoolic!?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asa cum spui esti bautor de ocazie, alcoolicii beau zilnic.

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu esti alcoolist dar cand bei bei prea mult, nu ai masura, omul trebuie sa aiba o masura chiar si cand bea.

| sierra1 a răspuns:

"Eu sunt alcoolic sau nu sunt? ...am și luni întregi în care nu beau"

n-ai nimic, evntual o mare lipsă de (acordare de) atenție

| ForeverAlone97 a răspuns:

Alcoolic inseamna sa nu poti sta o zi fara alcool. Unul care se imbata o data la cateva zile (de exemplu) e betiv.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ești alcoolic la frecvență redusă.

| zilog a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă îmi porpun pot să stau și 1 an fără să beau nimic, si chiar am reușit din 2003 până în 2006 să nu beau nici un pic de alcool.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu esti, eu beau zilnic cate o bere vara, si o cana de vin fiert iarna

| Irinelp a răspuns:

Alcoolici sunt cei care beau săptămânal nu anual.

| Adrianksy a răspuns:

Salut Anonim

Nu inseamna ca esti alcoolic daca nu bei in fiecare zi, in orice caz, bautura in exces chiar si o data la cateva luni nu este buna, pentru ca este vorba doar de cateva momente pentru a face ceva cand nu esti constient sau tu insuti.