| AlexCM a întrebat:

Sunt Alexandru am 14 ani 50 kg si 1.72 inaltime...

Nu am masa musculara dezvoltata atat de tare si as dori niste sfaturi pentru cresterea in masa musculara cat si forta. Am facut astazi 20 ridicari cu gantera de 5 kg, 20 de abdomene, 20 genoflexiuni, 10 flotari... si 5 minute incalzire. Vreau sa stiu daca e bine de urmat in continuare acest antrenament. il fac in 15 minute cu pauza de 5 minute...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Daca e ce cred eu, de la scitec nutrition, atunci da, e buna happy

P.S. : invata sa te uiti la produse ce contin si sa-ti poti da singur seama daca sunt bune sau nu

23 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

La 1.72 ai doar 50 de kg? Tu nu mananci?

| AlexCM explică (pentru Cosmin86):

Mananc foarte mult, dar nu am mese fixe doar ciugulesc cand apuc. mai ales acum in mai numai de mancat nu imi arde incep tezele... examenele s-a dus distractia gata asta este luna decisiva pentru mine in viata si ca orice alt elev de clasa a 8 a ma alarmez... Revenind la subiect am vazut ca este recomandat pentru cresterea in greutate produsul Mass 4200. http://www.nutritech.hardbody.ro/......4200.html. Cum se administreaza si vreau sa stiu daca este praf sau sunt pastile. multumesc!

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlexCM):

Este praf, si la propriu si la figurat. Tu ai vazut cat zahar contine? E bun sa faci diabet.

Daca vrei un weight gainer, recomand asta :
http://www.megaproteine.ro/Proteine-masa-musculara/ON-Serious-Mass-2-7-kg/

2-3 cutii pe luna si o sa cresti ceva.

Dar ar trebui sa-ti stabilesti cateva mese fixe, macar 4 si proteine la fiecare masa ( eu spre ex. pot manca 12 copane mari de pui la o singura masa, pentru proteine )

| AlexCM explică (pentru Cosmin86):

Tinand cont de varsta mea... nu prea am cum sa mananc 12 copane mari de pui si nu vreau pastile am 14 ani... vreau doar prafuri atat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlexCM):

Pai ce ti-am recomandat e praf. Nu exista proteine sub forma de pastile.

P.S. : repet, ia un produs bun, fara aspartam si fara prea mult zahar. Total mass dupa cat de ieftin e se vede ca e o porcarie

| AlexCM explică (pentru Cosmin86):

Am vazut ca era recomandat ca fiind foarte bun. are taicamiu o galeata de 6 kg Volume Mass 35 parca e neagra si e tot praf e buna de ceva?

| AlexCM explică (pentru Cosmin86):

Da de la Scitec Nutrition este happy

| AlexCM explică (pentru Cosmin86):

Cam cum ar trebui sa iau?

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlexCM):

Dimineata (cu 30 de min inainte de micul dejun ) si imediat dupa antrenament.

In cazul asta, masa post-antrenament o iei cu 1 ora dupa antrenament

| AlexCM explică (pentru Cosmin86):

Si cat trebuie sa iau?

| AlexCM explică (pentru Cosmin86):

Si aceste prafuri le iau in fiecare zi sau doar in zilele in care fac antrenament?

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlexCM):

Evident ca in fiecare zi. muschii se dezvolta in zilele de pauza, deci e important sa fie si atunci hraniti

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlexCM):

Daca e ce cred eu, de la scitec nutrition, atunci da, e buna happy

P.S. : invata sa te uiti la produse ce contin si sa-ti poti da singur seama daca sunt bune sau nu

Răspuns utilizator avertizat
| AleeAlexaaandraaa a răspuns:

Buna, fa inot pentru ca este un sport relaxant si frumos, este un sport care iti dezvolta foarte mult mschi, si te inalta, si o sa faci si muschii, Succes! happy

| Petrust a răspuns:

Ai nevoie de +Proteine.Adica consuma mai multa carne, oua, smintina si piine.

| Bull4ever a răspuns:

E ok, in timp incearca sa faci mai multe repetari si faci ceva cu ganterele alea cum ar fi, antreneaza bicepsul, tricepsul, daca ai pe cineva care face sala roagal sa te invete cum sa faci aceste exerciti.
Nu uita incearca sa te odihnesti si sa mananci bine...(daca vrei sa cresti in masa)

| costy1125 a răspuns:

Iti dau un sfat incepe sa iei vitamine te ajuta la dezvoltare foarte mult si pe langa asta alexandra are foarte mare dreptate inotul este bun pentru dezvoltarea mainilor abdomenului si picioarelor
si pe langa asta incearca sa te duci undeva la 30 de genoflexiuni si la 20-25 de flotari

| AlexCM explică (pentru costy1125):

Salut multumesc pentru raspunsuri ce fel de vitamine sa iau?