| emara a întrebat:

Buna ziua!
sunt insarcinata in 14 saptamani, am ramas insarcinata cand nici nu ma gandeam, insa inainte de a afla vestea cea mare, m-am tratat de o nevralgie, am luat fasconal-am inteles ca nu afecteaza sarcina, 1 saptamana am luat amoxicilina-nici asta nu afecteaza, dar am luat 2 pastile de carbamazepina la diferenta de cateva zile. Pana acum bebe e bine si ecografic(la 12 saptamani) si dublu test. Tot citind pe net am vazut ca, carbamazepina poate provoca defecte de tub neural.De la 2 pastilute luate la 3 zile diferenta se poate intampla acest lucru? Va rog daca se poate si o parere avizata!
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DeMaio a răspuns:

Salut!
Dupa cum stii Carbamazepina este un medicament antiepileptic catalogat de FDA (Food and Drog Andministration), ca fiind categoria D ca risc pentru sarcina. Asta inseamna ca este un medicament cu posibile efecte asupra sarcinii dar care NU este contraindicant atunci cand situatia o cere.
Ca orice drog pentru a avea efecte trebuie atinsa o concentratie optima in sange, care in cazul Carbamazepinei de 200mg se obtine dupa 5-7 zile de tratament.
Parerea mea este ca cele 2 tablete sunt insuficiente pentru a obtine o concentratie terapeutica si iti recomand sa mergi regulat la medicul ginecolog in vederea monitorizarii sarcinii.
Cu stima,
Alex

1 răspuns:
| Veme a răspuns:

99% nu.