| Viorelaa26 a întrebat:

Buna ziua. Sunt insarcinata in 16 saptamani si recent m-a gasit cu o infectie urinara. Mi s-a recomandat oxacilina timp de 7 zile de catre ginecologul de la spitalul de urgente. Am vorbit cu ginecologul meu el fiind in concediu si mi-a zis ca e de acord cu ce mi s-a recomandat. A mai luat cineva in sarcina oxacilina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu cere o parere aici. Nu suntem medici.
Faci cum ti s-a recomandat de medic.

| Violleta2022 a răspuns:

Cauta alt gineoclog si fa-ti analize medicale serioase, inainte sa iei antibiotice dupa ureche, fiindca pot duce la surzenia copilului, sau alte afectiuni.

| dullcat a răspuns:

Buna.Asculta de medici, caci ei nu au studiat si practicat atatia ani pentru ca oamenii sa decida daca decizia lor e valida sau nu pe TPU.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Https://www.drmax.ro/articole/antibioticele-in-sarcina-ce-trebuie-sa-stii
Da, este în regulă, dar trebuie să respectați la punct și virgulă tot ce v-a zis medicul și orice vi se pare suspect vă opriți și anunțați medicul.

| nevermind1234 a răspuns:

Nu am luat, dar dacă DOI medici ginecologi ti-au recomandat acest medicament atunci nu are sens sa te stresezi. Ei cu siguranță știu ce zic.