| zinela a întrebat:

sunt insarcinata in 9 saptamani si am citit despre preeclamsie si as vrea sa va intreb, daca mi-am facut analiza la urina si mi-a iesit 10 la proteine inseamna ca am aceasta boala?
va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prea devreme pentru preeclampsie. Nu stiu ce sunt 10 alea (miligrame, milimoli), dar proteinele ar trebui sa fie absente in urina. Prin urmare trebuie sa te duci urgent la medic. Adica maine.

1 răspuns:
| monicaclaudia a răspuns:

Preeclampsia reprezinta o stare patologica a femeii insarcinate, care apare dupa a 20 a saptamana de sarcina si se caracterizeaza printr-o hiperensiune arteriala o proteinurile si de luare in greutate cu edem
Preclamsia se manifesta prin dureri de cap, prin senzati vizionale anormale, zbatituri in urechi, edeme ale membrelor si ale fetei si o hipertensiune arteriala insemnata. Netratata poate si foarte grava
O preclampsie impune o spitalizare cu odihna completa
e ccea ce am gasit eu. in legatura
parerea mea e 0o vizita urgenta la medic si el stie ce sa ti racomande eu iti urez tot binele si toata sanatatea din lume tie si a viitorului copil