| Ovistein a întrebat:

Sunt operat de hernie inghinala de 6 zile si doctorul zice ca totul a fost bine si nu sunt probleme.

As avea si eu o intrebare, dupa aceasta operatie mai pot face sport extrem, ma refer la Enduro, Motocross, pentru cei care nu stiu mai exact sa merg cu motocicleta prin padure. Daca mai pot practica acest sport cam cat timp ar trebui sa fac pauza ca sa fie recuperat 100%?

Multumesc, astept raspunsurile voastre.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recuperarea se face in maxim 3 luni. dar depinde si cum reactioneaza organismul. e bine ca in prima luna sa nu faci deloc efort. iar lunile urmatoare sa eviti efortul(ridicat greutati, activitati care-ti solicita operatia). doctorul nu ti-a spus? oricum, trebuie sa te duci sa-ti scoata firele. asa ca e mai bine sa ai o discutie cu doctorul. e mai sigur decat sa obtii un raspuns fantasmagoric de la vreun vraci, de aici de pe site.

3 răspunsuri:
| Madayna a răspuns:

6-9 luni nu trebuie sa faci nici un pic de efort, doctorul cu siguranta ti-a zis perioada in care nu ai voie sa faci efort.
Si bine-nteles ca dupa lunile in care ai stat trebuie sa ceri sfatul doctorului in legatura cu ce sport poti practica.

| Ovistein explică (pentru Madayna):

Nu mi-am spus, maine merg sa imi scoata atele si il voi intreba, dar eram curios cam cat ar trebuie sa fac pauza.

| fakeheart1334 a răspuns:

Am fost si eu operata de hernie inghinala, si aceasta intrebare ar trebui sa-l intrebi pe medicul care te-a operat. Sfatul meu este:trebuie sa astepti maxim 8 luni ca sa incepi din nou sa practici un sport pe care-l vrei (si apropo, o sa treaca si o sa te simti ca nou si nu trebuie sa te sperii).
Parerea mea:poti sa faci orice sport dupa 8 luni, poti chiar sa faci paratusism, si nu te speria.