| MoZila15 a întrebat:

De luni dimineata ma tot doare spatele foarte rau, mai exact in mijlocul spatelui, cred ca e coloana, pentru ca la orice miscare mai pronuntata ma doare, Din ce cauza ar putea fi, fiindca pe afara nu prea ies?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OanaT a răspuns:

Pot fi mai multe cauze:
Ai facut efort mai mult decat de obicei si ti-ai fortat spatele.
Dar cel mai plauzibil ar fi ca ai racit.
Incearca sa porti ceva pe dedesubt maiou, bagat in pantaloni sa nu iti mai fie rece.Am patit si eu ca tine si am folosit Voltaren gel, f eficient!

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Coloana este ajutata de muschi. Dar sedentarismul duce inclusiv la atrofierea acestor muschi, care nu mai sustin coloana, si toata greutatea corpului cade atunci pe ea.
Daca simti durerea mai ales dupa ce ai stat o perioada pe scaun, atunci asta ar fi cea mai probabila cauza.

| MoZila15 explică (pentru Zenithf):

Am 15 ani si nu, nu e asta

| Zenithf a răspuns (pentru MoZila15):

Durerile de spate mai pot fi cauzate de afectiuni a rinichilor (nefrita, nisip la rinichi), de o raceala, viroza, sau poate fi o nevralgie din cauza ca ti-a fost rece la spate (poate ai fost transpirat, ai jucat fotbal). Sau din cauza unei cazaturi, dar atunci cred ca ai fi specificat asta.

| Lynna a răspuns:

Buna. Sa sti ca si pe mine ma doare de multe ori ( eu cred ca am probleme si cu rinichii). Ori ai racit ori ai depus mult efort. Nu strica un control.

| ElenaSA a răspuns:

Intreaba medicul de familie.El te cunoaste bine si stie ce poate fi.