| AndreeaMoniy a întrebat:

Buna tuturor.
Ma confrunt de ceva timp cu o problema, am tot sperat ca va disparea, dar se pare ca nu. Vreau doar sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema sau daca ma poate ajuta cu un sfat.

Am o durere care apare numai noaptea. Simt doar atunci cand inspir si ma doare in partea de jos a spatelui. Am incercat da schimb pozitia, fie ma doare mai putin, fie deloc.
Intrebarea mea e... sa fie oare de la rinichi sau de la coloana vertebrala?
Am luat in calcul si faptul ca am coloana vertebrala putin stramba, sa zic asa si dureri de solduri( imi trosnesc si ma dor oasele).
Ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bbnnmm a răspuns:

Am avut aceeași problemă. Mă durea undeva în spate când trăgeam aer în piept, iar odată mi s-a întâmplat să vreau să mă ridic din pat și am inspirat cumva mai adânc și pur și simplu am simțit o durere în spate și m-am blocat și nu am mai putut face nicio mișcare, nici să respir nu mai puteam, decât foarte încet. După am fost la un medic pentru plămâni și unul pentru coloană. În urma vizitelor la medic, am aflat că am un tip de astm (care acum s-a remediat cât de cât) și scolioză - o deformare a coloanei, care îmi cauza dureri de spate mereu (din cauza poziției incorecte în care stătea coloana mea). Am făcut kinetoterapie (care constă în niște exerciții pentru coloană, la mine erau niște întinderi) și durerile de spate s-au diminuat. Durerea de spate, în partea de jos, mai poate fi cauzată și de rinichi, am pățit-o și pe asta. La fel simți durerea, te doare și când inspiri, cum spuneai. Dar dacă e de la rinichi, ar trebui să ai și alte simptome cum ar fi: usturime la urinat, mâncărimi, dificultăți la urinare etc.

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Dacă atunci când schi, bine pozitia dispare durerea sau se ameliorează, înseamnă că de vina e poziția necorespunzătoare în care ai dormit vreme îndelungată. Schimba poziția la culcare și dacă după câteva zile/o săptămână durerea încă persista, atunci consulta un ortoped sau chiar neurolog.

| Andreeush a răspuns:

Citeste aici https://www.clickpentrufemei.ro/......pul-noptii
Daca ai durerile astea de mult timp mergi la medic, poate pe viitor se vor agrava.

| Teo29 a răspuns:

Un consult la un medic de recuperare medicala( BFT ) cred ca te-ar ajuta.

| Felissa13Eden a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa mergi la medic.Am avut si eu cam aceeasi problema si kinetoterapia a ajutat foarte mult.

| TronHD a răspuns:

Cel mai probabil ai un inel al coloanei fisurat, e destul de grav te sfatuiesc sa mergi la un medic!

| geobbyy a răspuns:

Intreaba un medic specialist