| Gelica_Morosanu_1986 a întrebat:

testul Papanicolau, de la ce vârstă îl poți face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| AdelinaC a răspuns:

Il poti face de cand iti incepi viata sexuala. Varsta de care s-a zis este una orientativa si recomandata, dar nu inseamna ca trebuie sa astepti pana la indeplinirea ei. In plus, vremurile s-au schimbat, multe fete isi incep viata sexuala mult mai devreme decat inainte si cred ca si varsta recomandata se va schimba in curand.

2 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

De la 21 ani e ok sa fie facut anual sau la 3 ani dupa inceperea vietii sexuale.
Daca ai avut o familie femei cu cancer de col [ mama, sora, bunica ] o sa iti recomande medicul cat de des sa il faci.

| Demidol a răspuns:

"Medicii recomandă să începi testarea Papanicolau la vârsta de 21 de ani. Acest test se recomandă anual până la vârsta de 65 de ani."
totuldespremame.ro/sarcina/teste-sarcina/ce-consta-testul-papanicolau