| anonim_4396 a întrebat:

Cat de des se face testul Papanicolau? Am 40 de ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul se face anual la femei care si-au inceput viata sexuala la o varsta peste 17 ani si jumatate, nu au infectie HPV si nu au avut niciodata leziuni de col sau teste Papanicolau care sa ridice suspiciunea de leziuni precanceroase.
Femeile care nu se incadreaza in aceste categorii, au recomandare sa faca testul Papanicolaou la 6 luni.

| micurutza2005 a răspuns:

Daca stii ca ai ceva probleme il faci la 6luni daca nu obligatoriu in fiecare an o data pentru prevenirea problemelor de mai tarziu sa tii tot timpul sub control organele genitale pentru a le evita imbolnavirile.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Testul indica modificarile celulare la nivelul colului uterin,, in acest sens testul se face in fiecare an.

| unicka a răspuns:

O data pe an, am auzit zilele trecute la stiri ca se va face gratuit

| rozalia25 a răspuns:

O data la 6 luni. Minim o data pe an. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel putin o data pe an!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel putin anual, dar este bine la 6 luni.