| Hope2001 a întrebat:

Testul Papanicolau se face la minori?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SilviaPunct a răspuns:

Da, se face anual la maxim 2 ani dupa inceperea vietii sexuale, sau dupa 25 ani (tot anual).

4 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

La minori? Sunteti nebuni? Barbatii nu au nevoie de asa ceva! La minore da, doar daca si-au inceput viata sexuala, altfel nu! Numai bine!

| Hope2001 explică (pentru Caro34):

Sunt femeie, despre femei era vorba

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Ministerul Sănătății în cadrul european prevede efectuarea acestui test doar femeilor intre 26-64(cu aproximație).Sub aceasta varsta nu este eliberat bilet de trimitere de la medicul de familie pentru efectuarea acestuia.Sunt cazuri rare in care se fac în cadrul cabinetelor de ginecologie la recomandarea medicilor.Meriti"a doua sansa"

| Dede_Chimz_1996 a răspuns:

Da!