| musli a întrebat:

Buna ziua TPU am 14 sunt baiat si am o portiune a fetei mai exact nasul si obrajii de culoare rosie ce poate fi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anka a răspuns:

Doar un medic iti poate spune exact diagnosticul. Poate fi rozacee. Rozaceea este o afectiune dermatologica caracterizată prin roseata fetei, aparitia de vase de sange si cosuri. Diagnosticarea precoce este foarte importanta deoarece rozaceea este o afectiune progresiva, care netratata se poate agrava. Rozaceea este o afectiune care trebuie diagnosticata de medicul dermatolog.
Boala debuteaza cu episoade de inrosire puternică a fetei. Reactia apare brusc si este declansata de anumiti factori, cum ar fi: expunerea la soare, emotii, mancaruri picante, alcool. Roseata fetei, asemanatoare cu roseata provocata de arsurile solare, este insotită de modificarea temperaturii pielii cu senzatie de "obraji in flacari."
Pe masura agravarii simptomelor, poate aparea rozaceea vasculara sau cuperoza. In cazul acesteia, vasele sangvine mici de la nivelul nasului şi obrajilor se dilata si devin vizibile.
Pot apare mici excrescenţe rosii ale pielii, care uneori se transforma in vezicule cu puroi, rozaceea inflamatorie.
In cazurile severe si rare, glandele sebacee de la nivelul nasului şi uneori al obrajilor se maresc, ducand la cresterea de tesut, pe si in jurul nasului.
Peste 50% dintre cei care au rozacee prezinta rozacee oftalmica. Ei pot avea o senzatie de arsura sau de nisip în ochi, pleoapele inflamandu-se sau descuamandu-se.
Rozaceea poate fi agravata de unii factori precum alimentele picante, alcoolul, expunerea la temperaturi extreme, stress, administrarea de medicamente care dilata vasele sangvine sau utilizarea unor produse de ingrijire a pielii care conţin ingrediente ca acizi, alcool şi alte substanţe iritante.

3 răspunsuri:
| Sara a răspuns:

Presupun ca ce ai tu este o cuperoza. Ai putea sa vezi pe net poze si sa vezi daca e ceea ce zici tu. Nu stiu daca e de la nastere sau s a dezvoltat in timp. Cel mai bine este sa consulti un medic pentru a ti da un tratament pentru ten cuperozic. Esti si la pubertate deci nu e bine sa iei dupa capul tau, apoi sa nu ai prb grave cu acneea sau altceva. Du te la dermatolog si va fi cel mai bine, si orice ar fi iti recomand produsele de la ivatherm. Mama a folosit si a dat roade, in nici 2 saptamani i-a disparut cuperoza ce o avea de peste 10 ani. Sper ca te am ajutat

| Crisstina a răspuns:

Ai bujori laughing mare lucru

| alexx_8375 a răspuns:

Mama te transformi in Justin Bieber laughing asta se intampla daca va uitati prea mult la videoclipurile lui si ascultati muzica lui laughing