| Costelus710 a întrebat:

TPU! Am 16 ani și mi s-au cariat 2 dinți din fața și s-au găurit. Aș dori să merg la dentist să-i repar.
Aveți idee cam ce procedee trebuie făcute și cam cat ar costa aproximativ? Mulțumesc, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Buna

Neplacuta situatie. O carie se creaza atunci cand bacteriile ajung pe dinti si incep sa-l manance. Daca lasi netratata o situatie suficient de mult, bacteriile continua sa se raspandeasca, sa manance dintele, cauzand infectie care poate ajunge pe canal, la nerv, provocandu-i puroi sau atacarea nervului ceea ce mai poate sau nu fi tratat, in functie de gravitate.
Daca nervii nu sunt afectati, stomatologul iti va lua toata partea cariata de la cei dinti, si in functie de cat de mari au fost cariile, vei mai ramane cu o parte mai mica sau mai mare din ambii dinti.
Daca nu doresti sa iti faca lucrare la dintii din fata, ti va plomba, iar mai departe, cand te vei hotara, iti vei face o lucrare pe ei, iar acestea ti le va explica el.
Cum spune si Eduard, teoretic aproximativ 300 lei ar trebui sa te coste daca nu e vorba de o lucrare.

Succes si numai bine, ai grija de dinti!

| Costelus710 explică (pentru Sophieka):

Iar dacă este vorba de-o lucrare? Știți cam cat ar costa?

| Sophieka a răspuns (pentru Costelus710):

Aici ma pierd si eu, daca tii imbraca (depinde cu ce fel de material vrei), va costa cateva sute de lei.
Am si eu o gramada de lucrari de continuat, urmeaza sa merg la ortodontist pentru a ma consulta si a-mi pune aparat dentar, mai apoi dupa reglarea dintilor, urmand alte proceduri.
Tocmai am avut o situatie grava cu un dinte care mi s-a spart in interior, infectandu-se si ajungand bacteriile pe canal la nerv, provocandu-mi puroi si omorand nervul. Nu pot explica in cuvinte durerile. A fost pandemia si clinicile inchise, din fericire situatia a inceput sa se agraveze spre deschiderea cabinetelor, dar puroiul a urcat in sus spre ochi ceea ce a facut ca presiunea pusa pe vene, sa-mi sparga o vena la ochi pe care o am si acum si va trebuii sa merg si la un oftalmolog.
Deci mare grija, nu e de joaca. Ii faci pe rand, dupa posibilitate.
Am schimbat multi stomatologi pana am ajuns la stomatologul actual. Sa ti cont de igiena din cabinet si igiena stomatologului, sa foloseasca manusi, masca, sa fie curat si steril tot ce foloseste.
Sa simti ca poti comunica cu el, sa il vezi ca explica si ca isi da interesul si sa nu simti ca e smecher si vrea sa se faca de bani.
Deci cam 300 lei ar trebui sa fie maxim cu plombare, unpic mai mult cu lucrare (sau poate nu, nu stiu exact).
Mergi la o consultatie mai intai, si cere-i explicatii, ca sa poti lua o decizie buna. Nu trebuie sa dai raspunsul pe loc. E dreptul tau sa alegi.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Procedeele le stie stomatologul. Pretul il vei afla acolo. daca il intrebi.

| Eduard619 a răspuns:

Dacă spui că sunt si gauriti cred ca este cazul de extracție, dacă erau doar cariati puteai face o plomba sau un tratament de canal. Prețul este variabil în funcție de orasul si la cabinetul la care vei merge.
In mare parte cred ca 300 lei ajung.

| aneliram a răspuns:

Cel mai probabil va curăța partea cariată, apoi îți va pune plombe, depinde de cât de afectați sunt dinții. Prețul diferă, eu am dat 100 lei pentru un dinte gaurit.