| Florin0987654321alexandru a întrebat:

Buna ziua TPU
Am fost ieri la medicul stomatolog ..si am vrut sa scot o masea era stricata rau.si el a zis ca e mai bine sa o plombeze, a zis ca a scos nervul, a curatat-o si a plombato. dupa ce am plecat de acolo nu simteam nicio durere cand am ajuns acasa dupa 3-4 ore a inceput sa ma doara maseaua tare. poate sa o scoata daca ma duc maine la el :?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

De scos e ușor dar dacă poți să nu o faci, nu o face! Cu cât și mai multe masele scoase cu atât e mai mare riscul sa faci paradontoza.

| Itanul a răspuns:

Te doare pentru ca anestezicul si-a pierdut efectul. Si pentru ca a lucrat ceva acolo.
Dar, din experienta mea, nu se pune plomba definitiva de prima data. Nu ti-a spus sa mergi la el dupa un anumit numar de zile? Sa te duci numaidecat.

| Florin0987654321alexandru explică (pentru Itanul):

Mi-A zis sa mă duc joi. da nu pot sa mai stau și mâine acasă. ca mă doare prea tare

| Itanul a răspuns (pentru Florin0987654321alexandru):

Atunci, du-te maine si spune-i ca te doare. Poate medicamentul pus e prea tare.

| Florin0987654321alexandru explică (pentru Itanul):

Mia pus ceva în măsea cred aia e plomba siliciu parcă și după ce a pus chestia aia a zis ca pune niște vata sterila...și a zis ca dacă mă doare maseaua sa o dau jos. Am încercat sa o dau jos da sa făcut tare ca piatra

| Sarcopt a răspuns:

Încearca să scoți "plomba" dacă ți-a zis că poți, încearcă cu un ac de siguranțe.

| Raducons a răspuns:

Ai rabdare si respecta ce a zis doctorul.
Ti-a pus ceva ca sa omoare nervul de aia doare asa tare, nu scoate plomba o sa strici toata treaba, ia ceva calmante mai bine.
Nu putea sa scoata nervul pe loc, joi il scoate.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ia un antialgic si lupta sa iti apstrezi maseaua. Nu stiu cati ani, dar daca ai sub 60 de ani, ar fi groaznic sa iti pierzi deja o masea, iar daca ai sub 40 vei avea nevoie de implant (care costa enorm, este foarte dureros si poate sa nu prinda). Fiecare radacina e foarte importanta, nu scoti o masea doar fiindca te doare, ci numai cand ai facut toate eforturile pentru a o salva si nu mai poate fi salvata

| iar99Teo a răspuns:

Nu trebuie sa scoti maseaua daca nervul e scos si medicul a considerat ca o poate salva. Durerea pe care o resimti probabil ca este din cauza ca ti-a umblat la ea. Mai doare zona pana se vindeca. Ia o pastila de Nurofen daca doare mai tare si in cateva zile ar trebui sa fie totul ok.
Daca totusi durerea se amplifica mergi din nou la medic si el va lua o decizie in functie de situatie.