| SimonMadalina a întrebat:

Bună ziua,TPU! Aș vrea să îmi dați niște sfaturi dacă se poate,vă rog.
Lucrez într-un bar unde se fumează, iar eu nu fumez, ce aș putea să fac în privința asta în afara de faptul că ar trebui să plec de acolo să nu mă îmbolnăvesc. Știu că suntem în 2020 și că nu se mai fumează în spațiile închise, dar din păcate pentru mine in acel bar încă se mai fumează. Cu ce aș putea să previn apariția unor boli respiratorii? Doresc să rămân deocamdată că nu am ce să fac momentan. Vă rog să mă ajutați dacă se poate. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 1hellotpu1 a răspuns:

Buna! Eu am coronavirus (nu glumesc) Si am facut ca tine: m-am protejat de nebunii de fumatori care ar trebui sa stea la ei acasa sa se inece cu afurisita aia de tigara... Uite ce sa faci.
1. Poarta masca cat mai mult (e la mintea cocosului ca porti dar daca te crezi neinsiguranta poarta 2).
2.Incearca sa nu prea stai pe langa aia fumatori.
3.Mai ia o gura de aer proaspat.
4.Nu sta in bar in pauze.
5. Vorbeste cu sefu'.
6.NU vorbi prin masca/masti caci o sa intre fum.
7.Inchide gura la clientii fumatori ca ei sa nu iti dea fum.
8.Cand un fumator se apropie de tine tineti usor respiratia, dar incat sa nu lesini.

Sper ca te-am ajutat.Intreaba-ma ceva daca ai nevoie! ^^

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Denunți in anonimat, si iti vezi de treaba ta. laughing
(it's only a joke)

| AlinMrs a răspuns:

Cauta-ti alt loc de munca, nu esti copac cu radacini.