| Rickz a întrebat:

Sunt în clasa a 12-a și desigur mă neliniștește iddea de studii superioare.Mai exact habar n-am unde să dau. Toată lume îmi răspunde "fă ce-ți place", dar efectiv asta este problema:nu am nici o ideea ce mi-ar plăcea să urmez. Dacă aș avea un vis pe care l-aș considera realizabil nu aș mai sta pe gânduri, dar din păcate nu este cazul. Tot ce aș putea să spun e că nu cred că mi-ar plăcea să lucrez într-un birou, adică să stau toată ziua. Țin să menționez că sunt pe profil uman, deci cu atât mai binelaughing. Aș aprecia tare mult niște recomandări, unde aș putea să dau saubde ce nu ce meserie aș putea urma, cine știe poate mă scoateți din ceață. Mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Nu chiar "fa ce-ti place" pentru ca daca te duci de ex la facultatea de istorie o sa te trezesti ca in afara de profesor de istorie nu mai poti face nimic cu aceasta facultate. Sfatul meu (dupa ce am trecut prin ce treci tu acum si printr-o facultate) e sa faci ce nu iti displace si ce iti poate aduce un viitor sigur si decent in acelasi timp

| Rickz explică (pentru Furnicuta000):

Mda, deci incertitudini peste incertitudini...aia e

| Nirvanaaa a răspuns:

Da la o facultate de tip umanista și încearcă sa te faci profesor. E o meserie in care poți spune ca stai in picioare cât timp predai și ai activitate continua. Dacă nu îți plac copiii încearcă sa te faci cadru didactic universitar.
Alta varianta nu prea văd pe ramura de filologie. Dar gândește-te dacă îți place și altceva precum biologia, fizica. Nu conteaza profilul important e sa îți capteze ceva interesul.

| Yuoia a răspuns:

1. Facultatea nu este obligatorie. Nu e nevoie sa o faci daca nu vrei.
2. Esti pe profil uman, deci foarte departe de o meserie care sa nu te tina intr-un birou. De ce razi acolo? Ca sa nu stai in birou, te faci constructor, inginer, geodez, inginer silvic, etc, si la toate iti trebuie matematica, stiinte exacte, nu profil uman.

| Rickz explică (pentru Yuoia):

"Râd" deoarece îmi dau seama că sunt dat dracu. Era o ironie. haz de necaz cum se spune.