| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU,
De vreo 5 zile ma doare capul ingrozitor, parca din ce in ce mai tare. Totul a inceput cu stari de moleseala si de greata, scaun moale...
Nu am reusit sa vomit, am mancat numai fructe, legume, si alte lucruri reci pentru ca simteam greata fata de alte mancaruri, preparate.
Acum inca mai am stari temporare de lesin, care sunt groaznice, si tin in jur de 2 minute, dar alea doua minute sunt oribile... de parca mor in chinuri.
Am avut frisoane si apoi stari de fierbinteala, acum am doar starile de fierbinteala.
Ma doare frecvent capul iar durerea migreaza dinspre ceafa spre zona fruntii si tot asa. Nici nu pot sa ma aplec ca deja simt cum imi explodeaza creierul.
Dupa un tratament relativ usor impotriva diareei, am suferit de constipatie si balonare de nu stiam ce sa mai fac, umblam tare greu. Am avut si crampe.
Am revenit la scaune moi si am slabit mult prea mult, acum am o greutate pe care imi e rusine sa o spun.
Tin sa mentionez ca am 19 ani iar medicul de familie nu a depistat nimic. ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa te prezinti la urgenta pentru invetsigatii mai amanuntite. Poate fi debutul unei meningite sau pur si simplu evolutia proasta a unei toxiinfectii alimentare care nu a beneficiat de regim alimentar corect

| UserulAnonim a răspuns (pentru Brigaela):

Am uitat sa precizez, astazi mi-au aparut niste pete rosii pe piept si abdomen, am si mancarimi insa acestea sunt prezente doar in unele zone, unde nu am aceste pete, mai ales pe spate.

| Brigaela a răspuns (pentru UserulAnonim):

Poti face o boala eruptiva (si sa te fi prezentat la medicul de familie prea devreme pentru diagnostic) sau aceste leziuuni cutanate pot fi doar un exantem de insotire a unei infectii severe. Du-te la urgenta, este perioada de varf a meningitelor, trebuie sa excluzi cu certitudine o boala de tipul asta (cel mai probabil nu ai meningita, dar nu poti fi sigur)

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti fată sau băiat?

| ASMA14 a răspuns:

O toxinfectie alimentara daca ti-au iesit si pete