| anonim_4396 a întrebat:

TPU! Doctorul ginecolog mi-a prescris ovule Lomexin. Vreau sa stiu: dupa ce-mi pun ovulul, pot purta un ob? pentru ca sunt pe probleme. si nu pot sa stau fara ob-uri. Va rog, astept un raspuns imediat. si niste sfaturi despre ce ar trebui sa fac dupa ce iau ovulele acestea. am doar 2, mi s-a spus la 3 zile sa-l pun pe al doilea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este bine sa folosesti OB-uri, fiindca tin in interior excesul de medicament si acesta poate produce arsuri ale mucoasei vaginale. Insa poti folosi absorbante externe de tip Always.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pui ovulul seara, înainte de culcare. Nu ai voie cu o.b.-uri decât în perioada de menstră dar nu-ți recomand nici atunci, poți face infecție genitală.
Ce probleme sunt? Tu ai citit, din curiozitate instrucțiunile de folosire ale o.b.-urilor?
La trei zile îl pui și pe cel de-al doilea așa cum ți-a prescris medicul, în toată perioada asta nu ai contact sexual și nici în perioada de menstră nu se pun ovulele, sângele le scoate afară și nu își fac efectul. Folosește protejslip-urile.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Ovulele vaginale nu se introduc in timpul menstruatiei. Asteapta sa-ti treaca menstra ca sa-l pui pe al treilea.

| IGB a răspuns:

Este de preferat ca ovulul sa il introduci seara inainte de culcare, dupa o prealabila spalatura veginala.