| Tonita a întrebat:

Buna ziua TPU.
Dupa o saptamana de stat in casa datorita raceli am avut o durere in gat cauzata de amigdale... Am mers la farmacie si farmacista mi-a recomandat Strepsil Intensiv spray am luat timp de 4 zile si am mai dat putin si in a 5 ea zi in orice caz nu ma mai dor amigdalele. Eu am crezut ca am o problema la amigdale deorece ma speria marimea am crezut ca sunt inflamate nestiind cum ar trebui sa fie ca marime dar m-am informat si nu arata deloc ca unele inflamate oricum in ciuda faptului ca nu mai am durerea din timpul raceli am un fel de durere slabuta ca atunci cand iti cureti o rana si inca mai simti putin din durere. Ideea este ca amigdalele au un fel de cratere sa zic asa mici pe ele cele mai multe le are ce a dreapta la care inca mai simt durerea putin de tot am crezut ca sunt ca cele cutanate umplute cu puroi etc dar sunte goale adica 'curate'. Credeti ca ar trebui sa merg la un medic ORL? Avand in vedere ca nu mai simt durerea aproape deloc? Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Mergi la medicul de familie si fie iti da el tratament, fie te trimite mai departe. Incearca sa iei o cutie de 10 pastilute de Tantum verde. Mie mi se pare cel mai bun pentru. durerea de gat, amelioreaza rapid durerea si amigdalele nu vor mai fi umflate in scurt timp. Daca ai puroi pe amigdale, atunci doar antibiotioticul te ajuta(medicul prescrie).

| csty45 a răspuns:

Da! Orice problemă are corpul tău - mergi la medic! Doar el știe să-ți răspundă după ce vede ce e în gâtul tău!

| Lațcu_Mira_1999 a răspuns:

Dacă te durea gâtul în timp ce mâncai și nu numai probabil aveai roșu în gât.

| Mbappe a răspuns:

Cred că ar trebui să te duci la un control, măcar de rutină. Pentru siguranță. Poate îți va da ceva antibiotic pentru a împiedica apariția infecției. Toate cele bune!