| alexb0y1998 a întrebat:

Buna ziua TPU! Nu stiu ce se va intampla, voi avea un preinfarct sau infarct nu stiu.crying. Deci am 14 ani si seara-noaptea mai ales cand ma bag la culcare simt niste intepaturi la inima si palma si talpa din stanga imi amortesc apoi un pic simultan cu cele din dreapta apoi trec cele din dreapta si raman cele din stanga. Cateodata suflu greu si cateodata nu. E un calvar cand dorm mai ales ca pe stanga e imposibil. Sunt cam sedentar si stau foarte mult in loc. Cred ca ar trebui sa ma misc mai mult. Am avut 90 de batai pe minut si o fata mi-a spus ca e circulatie rea si ca si ei i se intampla. As vrea raspunsuri urgente mai ales de la cardiologi. Ce are trebui sa fac? Mai mult sport? Probleme cu inima inca nu am. E un fenomen comun? Va rog ajutati-ma. Cu respect Alex

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| George9 a răspuns:

Salut
Deci in primul rand nu ai cum sa faci un infarct sau un preinfarct la varsta aia.
Zici ca te inteapa inima, nu te mai stresa, poate e din cauza stresului.
Cand eram de varsta ta aveam intepaturi la inima foarte des, si nu mi s-a intamplat nimic.
In legatura cu bataile pe minut, daca bataile nu trec de 90 nu ai de ce sa iti faci probleme, daca bataile inimii trec de 90 apare boala numita tahicardie.
Viziteaza medicul de familie, sau medicul specialist.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Par a fi atacuri de panica. Discuta in primul rand cu un psiholog

| mona a răspuns:

Ar trebui sa iti faci un EKG si asa vei sti daca ai probleme cu inima

| tedi90 a răspuns:

Consulta un doctor. Am avut si eu pulsul 90-95, dar am slabit vreo 15 kilograme, si acum e pe undeva la 70-80. Intr-o perioda, si pe mine ma intepa inima, dar nu amorteam. Sanatate.

| alexb0y1998 explică (pentru tedi90):

Multumesc. Mentionez sa zic ca m-am cantarit si aveam 66kg dar eram imbracat in hainte multe de iarna cu geaca groasa si ghete de iarna asa sa zicem ca am 64-65 kg si inaltime 1.72-1.75 pe acol. Este bine?

| tedi90 a răspuns (pentru alexb0y1998):

La 1.75 trebuie sa ai 65 kg ( cu 10 unitati mai putin decat numarul centimetrilor peste un metru, sper ca ai inteles laughing)

| alexb0y1998 explică (pentru tedi90):

Ciudat chiar nu am stiut asta. Oricum mi-ai imbunat starea happy

| tedi90 a răspuns (pentru alexb0y1998):

Ma bucur. Nu ai pentru ce. happy

| Deliiiia a răspuns:

Dormitul pe partea stanga nu este favorabil pentru inima. Poate pentru ca consumi bauturi energizante sau mananci mancare grasa inainte de culcare

| gosh0108 a răspuns:

La varsta asta nu ai cum sa faci un infarct... Esti mult prea mic! O cauza a durerilor de inima pot fi mesele bogate in grasimi seara, insomnia care pot da palpitatii. Cel mai bine ar fi sa mergi la un control deoarece nu ai de unde sa stii ce ai putea avea. Nici eu nu pot sa stiu daca nu te consult. Poate sa fie si o malformatie dar de preinfarct nici nu se pune vorba.