| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua tutor,
As vrea sa stiu cum se manifesta sculamentul pentru ca de curand am mancarimi jos si banuiesc ca i-am dat prietenului meu. Cum se poate trata cat mai repede posibil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Urgent mergeți împreună la medicul ginecolog/urolog/dermatolog pentru instituirea tratamentului medicamentos de urgență.
Pe perioada tratamentului, este interzis a se avea relații intime din simplul motiv a nu recidiva boala.
Igiena intimă trebuie făcută cu mai multă atenție, lenjeria de corp trebuie fiartă.
Nu este de glumit cu problemele de acest gen.
Important: evitarea schimbării partenerilor frecvent și folosirea cu încredere a prezervativului. Este singura metodă de contracepție care protejează și de bolile cu transmitere sexuală (B. T. S.).
Sănătate maximă.
Pa, pa.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te duci repede la ginecolog sau dermatovenerolog. Tratamentul difera in functie de microbul pe care il ai.

mlm
| mlm a răspuns:

Buna, Mergeti cat mai urgent la medic, nu ai de unde sti ca este sculament, eu iti pot spune cum se manifesta la barbati si la femei.La barbati:mancarimi in zona respectiva, dureri si usturimi la urinat, scurgere galbuie, zona este rosie si usor umflata.La femei:usturimi, mancarimi, secretii, infectia la femei poate afecta trompele uterine, ajungndu-se la infertilitate.

| psiholoaga a răspuns:

Sculamentul este adesea asimptomatic, iar cand are simptome: secretie mai abundenta, urat mirositoare, dureri ale abdomenului inferior, iar la barbati senzatia de usturime cand urineaza si secretie purulenta. Netratat, duce la infertilitate. E posibil sa nu ai gonoree (denumirea pentru sculament) ci alta ITS (de exemplu, candidoza). Oricum ar fi, mergeti la dermato-venerice si faceti teste. Tratamentul trebuie urmat de amandoi partenerii, chiar daca unul nu da semne ca are aceeasi infectie. Pe viitor, prezervativ. E singurul care protejeaza de ITS.

| bunica a răspuns:

Tu de unde ai luat-o? Nu prea ai fost cuminte daca te-ai hotarat s-o dai. Se trateaza cu antibiotic {penicilina} si mergi la dermatolog doar tu ca sa fii sigura de diagnostic.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am avut sculament sau mai bine zis inceput de sculament si pe vremea aia nu stiam eu de asa ceva. Am luat 2 zile antibiotice si dupa o vreme mi-a trecut. Nu am mai avut probleme de atunci, am 4 ani de zile dar nu am mai avut nici un simptom.