| magdastoica a întrebat:

Buna ziua tuturor! Am 20 de ani si de 6 zile mi-a aparut o excrescenta pe varful limbii. Nu imi aduc aminte sa ma fi muscat din greseala, asa ca am tot sperat sa dispara cu timpul. Am pus si cate 3-5 picaturi de glicerina boraxata, insa nimic nu s-a schimbat de atunci. Are cam 3-4 mm si chiar o pot apuca cu dintii ori cu unghiile. M-am documentat putin pe internet despre simptome, iar totul pare a duce spre cancerul bucal. Eu nu fumez, nici nu beau si am o igiena dentara corespunzatoare, insa cu doar 2 luni in urma mi-am scos cercelul ce l-am avut in limba timp de 5 ani. Imi este frica sa merg la un control de teama raspunsului medicului, avand in vedere ca sunt din cale afara de pesimista.
Intrebarea mea este : " Ma poate sfatui cineva cu vedere la ceea ce ar trebui sa fac mai departe?"
Multumesc anticipat!
~Magda Stoica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este cancer, stai linistita. Este doar o inflamatie cronica cauzata de cercel. E normal sa apara, deoarece limba nu este pregatita sa primeasca astfel de podoabe si protesteaza si ea cum poate. Du-te fara teama la medic, nu ai cancer.

| mariaw a răspuns:

Ti-ai dat singura seama ce e nevoie sa faci mai departe:sa mergi la un control medical. E normal sa simti o oarecare reticenta fata de asta gandindu-te la cele mai rele scenarii, dar pentru linistea ta, asta e cel mai indicat lucru pe care poti sa-l faci. Nu-ti fa ganduri negre inainte sa fie cazul!