| AlexAtom a întrebat:

urmeaza sa fac un RMN cerebral angio, as vrea sa-l fac fara substanta de contrast, care ar fi diferenta fata de unul cu substanta si cat de mult s-ar intelege si m-ar ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel cu substanta de contract este de departe mult mai clar si arata perfect ce se intampla in creierul tau.
Te sfatuiesc sa-l alegi pe cel cu substanta de contrast, daca tot cheltuiti atatia bani pe un RMN si mai stai bloca in aparat 1 ora, fa un lucru cum trebuie, ca-i vital sa se vada clar, daca este ceva in neregula cu creierul tau.

| relian a răspuns:

Nu stiu daca se poate fara acea substanta la ce doresti tu sa faci.Ar trebuie sa intrebi medicu care iti va face acest RMN sau RMI.
Daca vrei sa faci la vase de sange nu stiu daca se poate fara acea substanta,nu stiu sigur dar intrebi acolo.
Stiu sigur ca la oase,la cartilage si unele organe merge fara,dar sa poti vedea vasele de sange trebuie acea substanta care coloreaza ceva acolo,banui sangele ori vasele nu stiu sigur,astfel ca acesta poti fi mai usor detectate,sincer nu stiu exact cum sta treaba,sau de ce se foloseste acea substanta.

Stiu cei ala RMN si cum functioneaza,ma refer ca principiu.
Se formeaza un camp magnetic in jurul organismului, apoi se trimit unde radio in organism, unde care in prezenta acestui camp magnetic aduce modificari in nucelii atomilor din care suntem facuti laughing mai exact undele radio face ca nuceleele atomilor sa se deplaseze nitel din pozitia normala sa le zicem asa.
Apoi nuceleele isi recapata pozitia normala si atunci emit unde radio, deci nuceleul unui atom emite unde radio atunci cand revine la pozitia normala, in cazul in care a fost deranjat sa-i zicem asa.
Atunci un calculator receptioneaza acele unde radio emise de nucelul atomului si il configureaza sub forma unei imagini.

Acum ce face acea substanta nu stiu, nici nu am fost curios laughing dar uite acum citind intrebarea ta o sa caut sa vad care este explicatia.Probabil acea substanta ajuta cumva in cazul tesuturilor moi si a sangelui sa se poata realiza imaginea mai bine, ori poate ca metoda in cazul tesuturilor moi nu face o imagine foarte clara, aceasta substanta ajutand.Zic si eu, dar o sa caut sa studiez.
Daca afli cum sta treaba revino si zine si noua, exact ce face aceasta substanta.

| relian a răspuns:

Am cautat acum ceva asa la repezeala, dar nu am gasit ceva multumitor referitor la substanta asta ce se foloseste.
Asa in mare zic ei ca amplifica semnalul radio, dar nu am inteles exact care semnal, dar banui ca amplifica semanlele radio emise de nuceleele atomilor, astfel ca imaginea rezultata sa fie cat mai buna.

Cam asta e in mare explicatia.Deci sa ti se spuna clar, sau mai exact ce anume se vede acolo, va trebuie sa foloseasca acea substanta, altfel nu iese destul de clara imaginea, deci nu-ti pot da un diagnostic clar, sau sa zicem 100%.
Probabil in cazul tesuturilor mici,sau moi, este si logic ca nr atomilor sa fie mai mic decat in cazul oaselor care sunt f dense, deci au un nr de atomi mult mai mare.
Rezultatul este ca cu cat acel organ, os etc are nr de atomi mare cu atat poza va iesi mai clara si invers.
Avand in vedere ca un vas mic de sange cum este sau sunt cele de la cap au putini atomi, iar semnalul radio emis de nuceleele acestor atomi este mai slab, ca urmare se introduce aceasta substnta care amplifica acel semnal emis de nucee rezultand o imagina clara.
Gata te-am lamurit bustean laughing dar in mare cam asa sta situatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am facut unul abdominal, dupa ce ca m-au tinut atata timp acolo, si mi-au spus inainte ca e posibil sa fie nevoie de substanta de contrast, au adus pe altul dintr-un accident, am stat si dupa ala, si a trebuit sa imi bage substanta aia si sa o iau de la capat. S-a simtit foarte naspa, mi s-a infierbantat corpu de la prostia aia ce mi-au bagat.