| Radandam a întrebat:

Care este diferența dintre un RMN cerebral și un angio rmn ambele fără substanță de contrast, având în vedere ca este același preț? Ce se poate vedea la fiecare, care vede mai bine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Am voie sa raspund si eu? laughing

| Radandam explică (pentru Floridori):

Sigur ca da. Aștept sa răspunzi sa iti dau fundă laughing laughing

| Floridori a răspuns (pentru Radandam):

Cred ca stii ca nu raspund pentru funda laughing
Fiindca mi-ai zis mai devreme sa raspund scurt si la obiect, de data asta ma voi stradui.
RMN-ul cerebral vizualizeaza anatomia si activitatea cerebrala si identifica posibile afectiuni cranio-cerebrale.
RMN cerebral+angiografie=cireasa de pe tort happy De obicei se foloseste in detectarea anevrismelor cerebrale, dar este util si in depistarea altor probleme, desigur.

| mihaela000ela a răspuns:

Angiografia RM este o metoda neinvaziva de evaluare a arborelui vascular arterial si venos din organismul uman, similar angiografiei clasice (DSA) sau angiografiei CT, dar fara expunere la radiatii X.
IRM Cranio – Cerebral/RMN cap este o metodă imagistică de diagnostic neiradiantă și neinvazivă care utilizează un câmp magnetic și unde de radiofrecvență pentru a vizualiza anatomia și activitatea cerebrală și pentru a identifica eventualele afecțiuni cranio-cerebrale.
Medicul radiolog va decide dacă este necesară utilizarea substanței de contrast pentru a mări acuratețea diagnosticului.

| Jigokunokishi a răspuns:

Angio RMN-ul include în analiză și structura vaselor sangvine de la nivelul cerebral. Deci pe lângă structura și funcțiile cerebrale are partea de structură a venelor la nivel cerebral inclusă, deci e mai completă. Fundă? big grin