Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

va rog daca se poate sa ma ajutati cu o informatie.Am terminat scoala postliceala sanitara in anul 2015 iar in tot acest timp nu am profesat, nu am certificat de membru, am doar diploma de absolvire.La terminarea studiilor mi s-a spus ca am timp 5 ani sa ma angajez altfel trebuie sa sustin examenul de reatestare.
Intrebarea mea:
-exista posibilitatea eliberarii actelor necesare sau este necesara reatestarea?
-daca este necesara reatestarea cele 3 luni de practica se pot face intr-o institutie aleasa de mine (in ultima perioada am facut voluntariat) sau nu sunt necesare cele 3 luni dat fiind faptul ca nu au trecut cei 5 ani si trebuie sa sustin doar examenul scris? Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Diploma ta de absolvire este valabila timp de 5 ani, daca nu practici nicaieri, dupa care trebuie sa dai din nou examene si sa faci practica.
Reatestarea se poate face doar de catre unitati sanitare atestate in acest scop. Trebuie sa intrebi tu daca unitatea unde vrei sa mergi are acest drept primit de la ministerul sanatatii.

| RedTiger a răspuns (pentru Bula):

Pana la implinirea a 5 ani mai am cateva luni si doresc sa ma angajez dar aparente in cei 5 ani trebuie sa lucrezi un an fara intreruperi, deci cum poate fi valabila 5 ani? Undeva in lege se specifica ca legea se aplica din momentul in care devi membru, eu nefiind membru ma supun acelorasi reguli? In momentul absolvirii legea era diferita, cat este de legal ca aceasta lege sa se aplice retroactiv?

| Bula a răspuns (pentru RedTiger):

Criteriile de atestare se schimba in timp, iar cei care sunt in domeniu trebuia sa se subordoneze noilor cerinte.

| Catrice a răspuns:

Eu știam ca 3 ani nu 5...