| anonim_4396 a întrebat:

Știe cineva dacă poți face a doua postliceală? Dar cu aceeași specializare, nu diferita. Adica stiu ca daca ai făcut postliceala pentru asistenti medicali generaliști poti sa faci și pentru asistenti de farmacie, dar întrebarea mea este. Dacă poți face postliceala cu aceeași specializare a doua oara? De exemplu cineva a făcut o postliceala pentru as.med.generalist si a terminat în 2017, s-a înscris la oammr si dorește sa facă din nou scoala, nu aceeași, alta institutie cu alt nume, insa aceeași specializare, alta postliceala dar tot pentru asistent medical generalist? Stiu ca suna destul de aiurea, dar nu vreau sa înșir aici nenumărate justificari, doar vreau sa știu dacă poate cineva sa răspundă, poate cineva în domeniu, sau cineva care cunoaște cat de cat sigur, aa si daca este înscris la Oammr cu diploma din 2017, poate sa se înscrie iar cu diploma viitoare din 2024? Si sa profeseze cu a 2 a diploma? Adica pentru prima diploma nu s-a eliberat aviz de practica fiindca nu a profesat, ci numai certificat de membru. Va rog mult. Mulțumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa faci cate posliceale doresti, atata vreme cat ai bani sa le platesti si ai deja liceul terminat si BAC-ul luat, fiindca asta este ultima conditie impusa de Ministerul Invatatmantului, ca toti cei acare se inscriu la postliceala, sa aiba diploma de BAC.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

De ce vrei sa ocupi un loc la postliceala care ar putea fi al unui tânăr care își dorește nu numai sa se specializeze ci si sa profeseze. Tu daca te înscrii a doua oara o sa fii prima admisa, nu mai ai nevoie sa mai înveți deoarece ai la degetul mic toate manualele. Ba o sa primești si bursa de merit. Nu îți place munca? Daca da, macar specializează-te in alt domeniu. Sau fa facultatea de asistenta medicala. O sa primești un salariu mai mare decât daca ramai cu postliceala.