| girl971 a întrebat:

Va rog sa imi dati un sfat! Am fost ieri cu o prietena in parc si a fost cam soare.Cand am ajuns acasa s-a trezit ca o manca pielea iar a doua zi era iritata peste tot:gat, piept si sub sani! Pe gat se scarpina tot timpul dar nu a aparut roseata...in schimb pe piept si sub sani este rosie tare si are bubite mici si rosii! Eu cred ca a facut vreo iritatie de la caldura dar cum de nu am facut si eu? Va rog sa imi spuneti ce ar putea lua sau ce sa faca sa nu se mai scarpine! Problema e ca sambata e ziua ei si nu vrea sa arate urat... face 14 ani! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnnaaaMaria a răspuns:

Poate a facut vreo iritatie de la caldura sau a mancat ceva care nu i-a priit si a facut alergie... daca e de la caldura, tu nu ai facut pentru ca fiecare organism e diferit si reactioneaza altfel la anumiti factori. Ca sa nu se mai scarpine ar trebui sa se dea cu alcool sanitar pe zonele respective. Nu e sigur ca o sa treaca pana sambata, iar in caz ca nu trec, le poate acoperi cu putin fond de ten. Daca in maximum 2 saptamani nu ii dispar bubitele, sa mearga la un dermatolog sa ii dea verdictul

2 răspunsuri:
| Joker11 a răspuns:

Sa se duca la o farmacie,, si sa cera crema sau ceva medicamente si apoi ii trece,,, poate fi de la soare.

| girl971 explică:

Multumesc mult! Ii voi spune sa nu-si faca griji!