| ChristinaSimona a întrebat:

Am o problema, astazi am vazut ca mi.au aparut pe piciorul stang ( pe spate, mai sus ) niste bubite rosii ( unele mai mari altele mai mici) ca un fel de iritatie. Nu cred ca e iritatie totusi, dar de ce a aparut? sa fie de la caldura? ( dar nu cred pentru ca mai pateam asa) Sa fi facut alergie la ceva? ( dar nu am mancat nimic la care as putea avea o reactie zic) Cum pot sa scap de ea? Dau funda
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Humasah a răspuns:

Poate ai alergie la ceva. Adica poate te-ai atins cu piciorul undeva. Poti sa te dai cu crema de galbene.

3 răspunsuri:
| Lucaci a răspuns:

Probabil din ultima vreme ai fost in locuri mai noi, sau chiar de la bicul de ras( eu ma irit in zona feselor). Daca este a doua varianta ai putea folosi o crema sau sa te razi cu sapunul pe picioare. Daca nici asa, du-te la un dermatolog.

| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

E posibil să fie o purpura capilara.In acest caz ar trebui sa faceti o reevaluare reumatologica.Consulta medicul care v-a diagnosticat(dacă te-a diagnosticat cineva) pentru o reevaluare clinica, biologica. In functie de rezultat se va alege schema terapeutica corespunzatoare. Purpura este o manifestare ce poate fi intalnita intr-o serie de afectiuni.

| VIVIANAGOMEZ a răspuns:

Pot sa fie multe chestii. Poate sa fie prurigo care am si eu acum si am la fel. Poate sa fie varicelă daca nu ai făcut. Dar mai bine du-te la doctor.