| Medeea90 a întrebat:

va rog sa ma ajutați cu un răspuns! Sunt deja panicata!
Astăzi am avut scaun cu sânge rosu aprins, precizez ca am fost constipata, de fapt asa sunt mai tot timpul și ma ajut de ceaiuri diuretice sa pot sa am scaun. Sunt îngrijorată pentru ca am observat în jurul anusului o bucata de carne crescuta de forma unui Bob de mazare. Are legătură sângerarea cu aceasta carne crescuta?
Ce este de fapt?
Precizez ca în urma cu 3 luni am născut prin cezariana și pe timpul sarcinii am luat 30 de kg.
Aștept răspunsuri, sunt foarte îngrijorată!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de hemoroizi. Poti sa folosesti un unguent numit Hemorzon dar este bine sa te duci si la medicul de familie, sa vezi ce spune acesta sau sa te trimita la un medic specialist.

| Medeea90 explică (pentru Ioandelasal):

Sper sa fie hemoroizi, sa nu fie ceva mai grav. Bucata de carne este de fapt o piele cam de 3 cm care atârnă...

| CuriousStuff a răspuns:

O simpla constipatie poate sa dea mai multe probleme de sanatate. Nu stiu exact ce e acolo dar poate sa fie hemoroizi care sa fi iesit din cauza efortului depus la defecatie, iar sangele desi probabil a fost din cauza rupturii unui hemoroid e posibil sa fie si altceva, mai grav. De fisura anala ma gandesc ca nu este cazul, ar trebui sa si doara. Oricum, sangele in scaun trebuie investigat, ar fi excelent sa fie doar din cauza unui hemoroid. Inainte sa iei orice medicament iti recomand sa mergi la un consult medical pentru a elimina posibilitatea unei boli mai grave.
Multa sanatate.

| JohnCena02 a răspuns:

Posibil sa ti se fi spart un vas de sange bunicul meu pana sa moara de acident vascular a facut scaun sangeriu dar daca tu esti bine si nu estu stresata sau te enervezi nu cred ca e de la asta